Um die anderen Arten von Veröffentlichungen zu diesem Thema anzuzeigen, folgen Sie diesem Link: Analýza trajektorií.

Zeitschriftenartikel zum Thema „Analýza trajektorií“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit Top-29 Zeitschriftenartikel für die Forschung zum Thema "Analýza trajektorií" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Sehen Sie die Zeitschriftenartikel für verschiedene Spezialgebieten durch und erstellen Sie Ihre Bibliographie auf korrekte Weise.

1

Żeromska-Charlińska, Joanna. „Wielokontekstowa jakość „bycia” w przestrzeni życia rodzinnego“. Horyzonty Wychowania 18, Nr. 48 (30.12.2019): 53–62. http://dx.doi.org/10.35765/hw.2019.1848.05.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
CEL NAUKOWY: Celem rozważań uczyniono próbę dokonania pogłębionej analizy doświadczeń kobiety, przebiegających na tle trajektorii jej życia, jak również opisania jej mikroświata, zaakcen‑ towania procesów autoidentyfikacji i autowaloryzacji w walce z presją codzienności poprzez ich poznanie i rekonstrukcję, potrzebę (z)rozumienia wysiłku biograficznego konstruowania tożsamo‑ ści badanej oraz wskazania potencjału codziennego, jak też uwrażliwienie na różnorodność do‑ świadczeń kobiecości. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Poszukiwano odpowiedzi na pytania: Jak konstytuuje się podmiot? Jak konstruuje codzienność i jakie nadaje znaczenia jej przejawom? Na ile jednostka może decydować o sobie, a na ile inni określają, kim była, kim jest, kim będzie? Jakie trajektorie egzystencjalne przedstawia narratorka? Jakie znaczenie ma trajektoria cierpienia dla przebiegu biografii? Zastosowano metodę biograficzną i wywiad narracyjny. PROCES WYWODU: Przedstawiona została analiza trajektoryjnych doświadczeń kobiety w sytuacji małżeństwa, w kontekście wyodrębnionych przez nią w czasie konstruowania narracji trzech przestrzeni jej życia. Następnie zaprezentowany został scenariusz przebiegu trajektorii, wskazujący przebieg życia i znaczenie kompetencyjności osób w nie zaangażowanych z perspektywy badanej. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza narracji wskazuje złożone źródła cierpienia kogoś, kto czuje się nieakceptowany, podporządkowany idei nibylandii małżeńskiej, kto nie ma zasobów do zaakceptowania siebie w roli, kto nie ma już czasu na przemianę oraz potrzebę refleksyjnej inklu‑ zji, umożliwiającej pomoc tym, którzy są na pograniczu, pomiędzy i poza. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Zaprezentowana w tekście walka z presją codzien‑ ności w narracji jest próbą tworzenia przestrzeni do dyskursu umożliwiającego rozumienie i poro‑ zumienie międzyludzkie, kulturową zmianę. Proces autoidentyfikacji i autowaloryzacji zanurzony w kulturze życia rodzinnego uwrażliwia na problemy i emocje, jakich może doświadczać współczes‑ ny człowiek, i umożliwia przyjrzenie się życiu z własnej bądź obcej perspektywy, co z kolei może stanowić warunek zrozumienia zastanego mikroświata.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Pędzioł, Mateusz, und Maria Skublewska-Paszkowska. „Metody interpolacji liniowej oraz Lagrange’a do uzupełniania trajektorii ruchu 3D“. Journal of Computer Sciences Institute 2 (30.12.2016): 81–84. http://dx.doi.org/10.35784/jcsi.117.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Podczas rejestracji ruchu z zastosowaniem pasywnego systemu akwizycji ruchu, w trajektorii danego markera może powstać luka, którą w procesie obróbki danych należy uzupełnić. Stosuje się w tym celu różne algorytmy interpolacji. Artykuł przedstawia trzy różne metody interpolacji: liniową, wielomianem Lagrange’a drugiego stopnia oraz piątego stopnia. W oryginalnych danych 3D zostały utworzone dziury, które następnie uzupełniono trzema metodami. Każda metoda została oceniona za pomocą miary odległości Euklidesa dla trzech wymiarów danych oryginalnych oraz po uzupełnieniu trajektorii. W artykule przedstawiono także program do uzupełniania trajektorii, zaimplementowany w języku C++. Przedstawiona analiza dotyczy uzupełnianie trajektorii wybranych markerów z modelu Plug-in Gait podczas chodu osoby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Rynio, Alina. „Odpowiedzialność trajektorią w świat dobra“. Roczniki Pedagogiczne 13, Nr. 2 (16.08.2021): 61–78. http://dx.doi.org/10.18290/rped21132.5.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Publikacja koncentruje uwagę wokół próby odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania: 1) Czym jest odpowiedzialność i kiedy staje się trajektorią – prowadzącą w świat dobra? 2) Jakie warunki są niezbędne, aby taka odpowiedzialność zaistniała? 3) Jak jest rozumiane samo dobro i co kryje się w pojęciu szeroko rozumianego „świata dobra”? Odpowiadając na podstawie analizy reprezentatywnej literatury przedmiotowej, autorka przybliża samo pojęcie odpowiedzialności, jak i dobra oraz opisuje warunki niezbędne do ich zaistnienia. Wśród warunków niezbędnych do zaistnienia odpowiedzialności szczególne miejsce przypisuje integralnemu wychowaniu osoby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Murtezić, Emir, Vladimir Popović und Darko Marčetić. „ROBUSTNI KONTROLER MAKSIMALNE EFIKASNOSTI U POGONU AM ZA ELEKTRIČNA VOZILA“. Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 34, Nr. 09 (31.08.2019): 1670–73. http://dx.doi.org/10.24867/04be42murtezic.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
U ovom radu je prikazan sistematičan prilaz analizi performansi kontrolera energetske efikasnosti pogona sa asinhronim motorom u električnim vozilima. Važni aspekti upravljačkog algoritma za maksimizaciju energetske efikasnosti AM kao što su matematički model AM sa gubicima u gvožđu, LMC metode i algoritmi pretra­živanja su teorijski analizirani. Izvršena je simulaciona analiza rada predloženog kontrolera na matematičkom modelu pogona AM sa gubicima u gvožđu za sve karakteristične radne režime pogona električnog vozila. Verifikacija rezultata pretraživanja optimalnih trajektorija za unapređenje efikasnosti prikazana je tabelarno i grafički za celokupan opseg brzina i momenata pogona.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Dominiak, Joanna. „Zmiany zróżnicowania przestrzennego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce w latach 2000-2010 w aspekcie innowacyjnej gospodarki i otoczenia biznesu“. Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 26 (03.01.2014): 65–80. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.26.5.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Innowacyjna gospodarka i otoczenie biznesu stanowią ważne czynniki rozwoju społeczno- gospodarczego regionów. W niniejszym opracowaniu analiza zróżnicowania przestrzennego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce w latach 2000–2010 w aspekcie innowacyjnej gospodarki i otoczenia biznesu przeprowadzona została na podstawie 13 cech odnoszących się do jednostek przestrzennych poziomu regionalnego (NUTS2) oraz 3 cech odnoszących się do poziomu lokalnego (NUTS4). Otrzymane rozkłady przestrzenne obszarów wzrostu i stagnacji gospodarczej dla 11 obserwacji w okresie 2000–2010 pozwoliły na wskazanie istotnych prawidłowości rozwoju tych obszarów i identyfikacji czynników wpływających na te rozkłady. Szczegółowe cele tej analizy są następujące: 1. Identyfikacja rozkładu przestrzennego poziomu rozwoju w aspekcie: innowacyjna gospodarka i otoczenie biznesu w Polsce, prowadząca do wyróżnienia obszarów wzrostu i obszarów stagnacji. 2. Analiza trajektorii rozwoju obszarów wzrostu i obszarów stagnacji w badanym aspekcie, w tym także próba odpowiedzi na wpływ kryzysu gospodarczego na tę sferę gospodarki. 3. Identyfikacja czynników wpływających na rozmieszczenie i zmienność obszarów wzrostu i obszarów stagnacji w aspekcie: innowacyjna gospodarka i otoczenie biznesu. Artykuł prezentuje wyniki projektu badawczego: „Rozwój społeczno-gospodarczy a kształtowanie się obszarów wzrostu i stagnacji gospodarczej”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (N N306 791940, realizowanego w Zakładzie Analizy Regionalnej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Konecka-Szydłowska, Barbara. „Rozwój małych miast powiatowych województwa wielkopolskiego w ujęciu koncepcji urban resilience“. Space – Society – Economy, Nr. 24 (30.06.2018): 27–44. http://dx.doi.org/10.18778/1733-3180.24.02.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Nowa koncepcja badawcza miast urban resilience (prężności miejskiej) pozwala na podstawie analizy trajektorii rozwoju miast określić poziom prężności i wrażli­wości gospodarki miast na zachodzące zakłócenia. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie trajektorii rozwoju małych miast powiatowych województwa wielkopolskiego w ujęciu kon­cepcji urban resilience. Badanie prężności i wrażliwości ośrodków powiatowych w wymiarze ekonomicznym prowadzi się przy wykorzystaniu wartości indeksów dynamiki zmian o stałej podstawie. W analizie uwzględniono zróżnicowaną strukturę gospodarczą miast. Zakres czaso­wy opracowania obejmuje lata 2005–2015. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że ośrodki powiatowe o usługowej i bardziej zdywersyfikowanej strukturze gospodarki charakteryzują się większą odpornością na zakłócenia zewnętrzne i wyższym poziomem prężności w wymiarze ekonomicznym. Miasta o strukturze mieszanej i mniejszej dywersyfikacji gospodarki posia­dają relatywnie bardziej zamkniętą gospodarkę, na którą nie oddziałują w znaczącym stopniu zakłócenia zewnętrzne i wykazują niższy poziom prężności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Klajmon-Lech, Urszula. „Praca lekarzy i personelu medycznego nad trajektorią rzadkiej choroby dziecka i jego rodziny. Analiza biografii“. Kultura i Edukacja 131, Nr. 1 (31.03.2021): 204–18. http://dx.doi.org/10.15804/kie.2021.01.12.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Kubicki, Paweł. „Polityka publiczna wobec niepełnosprawności – propozycje perspektyw teoretycznych“. Studia z Polityki Publicznej, Nr. 4(8) (01.12.2015): 9–28. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp.2015.4.1.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W tekście wskazano na konieczność wprowadzenia istotnych zmian polityki publicznej wobec niepełnosprawności – związanych ze zmianą paradygmatu z medycznego na społeczny. Zaproponowano jednocześnie i pokrótce omówiono trzy perspektywy teoretyczne, które mogłyby być pomocne w analizie polityki publicznej wobec niepełnosprawności, a w przyszłości służyć jej przeformułowaniu. Są to:• perspektywa biograficzna i trajektoria życia codziennego,• ujęcie problemu w ramach procesu wykluczenia społecznego,• analiza polityki publicznej w kategoriach spodziewanego niepowodzenia.Na zakończenie przedstawiono rozróżnienie pomiędzy polityką społeczną i polityką publiczną wobec niepełnosprawności, wskazując na przewagę podejścia charakterystycznego dla nauk o polityce publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Šarić, Ljiljana, und Petra Mikolić. „Semantička analiza glagolskog prefiksa o(b)- u hrvatskome“. Croatica et Slavica Iadertina 11, Nr. 11 (07.02.2017): 249. http://dx.doi.org/10.15291/csi.765.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
U radu se analizira glagolski prefix o(b)- u hrvatskome jeziku iz kognitivnolingvističke perspektive, s posebnim osvrtom na povezanost njegovih naizgled različitih značenja, te na proširenja njegovih prostornih značenja u neprostorne domene. Prototipno značenje glagola s prefiksom o(b)- uključuje ideju kružnoga kretanja u konkretnim prostornim domenama: trajektor (TR) se kružno kreće oko orijentira (LM). Ta se prostorna shema kružnoga kretanja može ilustrirati glagolom kretanja optrčati. Analiza ima za cilj pokazati da središnje značenje prefiksa o(b)-, kretanje oko, ima poseban status u značenjskoj mreži jer na izravan ili neizravan način motivira sva ostala značenja. U radu pokazujemo da različita značenja prefiksa o(b)- ne predstavljaju nasumičan zbir nepovezanih značenja, već da čine koherentnu značenjsku mrežu. U njoj su pojedina podznačenja motivirana metaforičkim i metonimijskim proširenjima te ilustriraju sustavne i djelomično predvidljive prijenose predodžbi o konkretnim prostornim odnosima u apstraktne domene.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Wygnańska, Joanna. „Poszukiwanie biograficznego sensu po upadku niemieckiej republiki demokratycznej. Przypadek Helgi Kuske“. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, Nr. 67 (18.03.2018): 121–40. http://dx.doi.org/10.18778/0208-600x.67.07.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Artykuł skupia się na analizie autobiograficznego wywiadu narracyjnego z Helgą Kuske. Narratorka, urodzona w powojennej dekadzie, w Niemczech Wschodnich, doświadcza biograficznie uniwersum symbolicznego Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a także trajektorii związanej z trudnościami biograficznymi radzenia sobie w okresie transformacji systemowej. Analiza przypadku Pani Kuske oscyluje między próbą uchwycenia jej biografii w kontekście powojennej historii Niemiec Wschodnich a studium historii jej życia w odniesieniu do koncepcji uniwersum symbolicznego Bergera i Luckmanna. Tekst ma także na celu wskazanie zależności między jednostkowym doświadczeniem biograficznym a procesami kolektywnymi na przykładzie działania wschodnioniemieckich mechanizmów kontrolowania przebiegu życia mieszkańców NRD.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
11

Górski, Maciej. „Zastosowanie teorii log-periodyczności w prognozowaniu krachów giełdowych“. Finanse i Prawo Finansowe 1, Nr. 1 (30.03.2014): 6–19. http://dx.doi.org/10.18778/2391-6478.1.1.02.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W niniejszym artykule zaprezentowane zostanie zastosowanie najnowszej metody prognozy wystąpienia krachów giełdowych w oparciu o analizę fraktalną. Zawarte w nim wnioski mają na celu wykazanie, że trajektorie cen akcji zawierają pewne wzorce log-periodyczne, które potwierdzają występowanie słabej hipotezy rynku efektywnego. Owe zjawiska mogą również wynikać ze specyficznych zachowań inwestorów. Teoria log-periodyczności może być zastosowana do prognozowania zmian trendów. W pracy zostanie zbadana skuteczność predykcji na jej podstawie w odniesieniu do skrajnie różnych (pod względem rozwoju) rynków akcji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
12

Ferenc-Piotrowska, Maria. „Trajektoria rodzinna jako szczególny sposób doświadczania cierpienia — wnioski z analizy dokumentów osobistych z getta warszawskiego“. Kultura i Społeczeństwo 61, Nr. 3 (10.07.2017): 185–95. http://dx.doi.org/10.35757/kis.2017.61.3.11.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This text contains an analysis of the experience of chaos, disorder, and family suffering among the inhabitants of the Warsaw Ghetto during the Second World War, based on materials of a biographical nature, that is, personal documents. The author refers to the concept of a trajectory, which makes it possible to grasp the breakdown of adaptation strategies in the face of an extreme situation. She analyzes the processes of family disintegration and degradation in the Ghetto and proposes a new analytical category—the “family trajectory.”
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
13

Melosik, Zbyszko. „Tożsamość uniwersytetu w epoce niepewności“. Nauki o Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne 6, Nr. 1 (30.06.2018): 16–24. http://dx.doi.org/10.18778/2450-4491.06.03.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tekst zawiera analizę rekonstrukcji społecznych funkcji współczesnego uniwersytetu, przy czym jako oś narracji przyjęto kategorię niepewności. Przedstawiono szereg kontekstów tworzenia trajektorii niepewności dezintegrujących zarówno tożsamość poszczególnych profesorów, jak i uniwersytetu jako instytucji. I tak omówiono między innymi wytwarzanie nowych form rywalizacji zarówno między jednostkami, dyscyplinami naukowymi, jak i placówkami edukacji wyższej. Zaprezentowano strategie wskaźnikowania, które redukują tożsamość i działania akademików do punktów, strategię nieustannego sprawozdawania, jak również swoistą makdonaldyzację dydaktycznej i naukowej funkcji uniwersytetu. Na zakończenie postawiono pytanie odnoszące się do możliwych sposobów działania uniwersytetu i profesorów w epoce niepewności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
14

Markowska, Małgorzata, Andrzej Sokołowski und Danuta Strahl. „Dynamiczne skalowanie wielowymiarowe w analizie zmian struktury zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej w latach 1999–2016“. Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 33, Nr. 1 (28.03.2019): 7–17. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.331.1.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Skalowanie wielowymiarowe to metoda pozwalająca na przedstawienie obserwacji złożonych w przestrzeni o mniejszej liczbie wymiarów (zazwyczaj na płaszczyźnie) w taki sposób, aby macierz odległości liczonych na płaszczyźnie była jak najbardziej podobna do macierzy liczonej w przestrzeni oryginalnej. W pracy przedstawiono propozycję wykorzystania tego podejścia w analizie struktur przestrzenno-czasowych. Struktury są opisane udziałami, zatem nie jest konieczna procedura doprowadzania udziałów do porównywalności ze względu na jednostkę miary. Dla każdej jednostki czasu przeprowadzane jest osobne skalowanie wielowymiarowe. Ciąg wyników pozwala śledzić przemieszczanie się badanych obiektów względem innych w zbiorze. Te trajektorie można aproksymować funkcjami trendu. Rozważany przykład merytoryczny to analiza struktur zatrudnienia w 28 krajach Unii Europejskiej w latach 1999–2016. Struktury te liczone są w podziale na 10 zagregowanych sekcji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
15

Więckowski, Andrzej. „THE METHOD NNM AND ITS APPLICATION IN A SOZOECONOMIC ANALYSIS OF THE PROCESS REALIZATION WITHIN A CYCLE OF A BUILDING STRUCTURE/SKAITMENINIO TINKLO MODELIAVIMO (STM) METODAS IR JO TAIKYMAS SOCOEKONOMINEI STATYBOS OBJEKTO REALIZAYIMO ANALIZEI“. JOURNAL OF CIVIL ENGINEERING AND MANAGEMENT 5, Nr. 5 (31.10.1999): 302–11. http://dx.doi.org/10.3846/13921525.1999.10531480.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Metodas, vadinamas STM (angl. NNM), taikomas analizuojant, planuojant ir kontroliuojant sudėtingus, tarpusavyje susijusius procesus, vykstantys besikeičiančioms sąlygoms, per daugelį metų įgyja skirtingų ypatybių. STM tinklas turi dviejų punktų struktūrą. Viršūnės logika, sudaryta biologinio neurono pavyzdžiu, taikoma tinklui, kuris visiškai skiriasi nuo dirbtinių neuronų tinklų. Ji leido analizuoti aprašymą ir lengvai tirti bei sudaryti tiek deterministinius modelius (pvz., CPM ar PERT), tiek GAN klasės tikimybinius modelius, o drauge ir sprendžiamuosius modelius. Be to, ji sudaro galimybę individualiai pateikti priėmimo, aktyvacijos ir emisijos sąlygas. Ji tinka ir pasirinktiems briaunų bei trajektorijų pavyzdžiams. Analizė apima visus procesus, kurie sudaro organizuotą veiksmų (ciklų) seką, pradedant statybos objektu, baigiant pasirengimu, eksploatacija bei priežiūra. Tai procesai, prasidėję nuo pirmosios idėjos apie objektą, vėliau perėję į planavimą, pasirengimą ir statybą ilgą eksploataciją, remontus ir užsibaigę veiklos nutraukimu. Socoekonominė analizė atsižvelgia į investicijų naudingumą B I (δT), aplinkosauginius privalumus B e (δT) ir neįvertintas išlaidas aplinkosaugai PVe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
16

Kwiek, Marek. „Podzielony uniwersytet. Od deinstytucjonalizacji do reinstytucjonalizacji misji badawczej polskich uczelni“. Nauka i Szkolnictwo Wyższe, Nr. 2(46) (01.06.2015): 41–74. http://dx.doi.org/10.14746/nsw.2015.2.2.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W niniejszym artykule pokazujemy, że czołowe polskie uniwersytety publiczne po 1989 r. stały się organizacjami wewnętrznie podzielonymi: pojawiły się różne trajektorie instytucjonalne i indywidualne w obszarach, w których nastąpiła ekspansja edukacyjna (nauki społeczne), oraz tych, w których miała ona ograniczony wymiar (nauki ścisłe). Wykorzystując pojęcia zaczerpnięte z nowego instytucjonalizmu w badaniach organizacji, postrzegamy lata 90. XX wieku jako okres deinstytucjonalizacji tradycyjnych zasad i norm akademickich na uczelniach publicznych, cechujący się rosnącą niepewnością co do istoty tożsamości akademickiej. W epoce ekspansji (1990-2005) prestiżowe publiczne uniwersytety badawcze stały się nadmiernie ukierunkowane na kształcenie. W okresie implozji edukacyjnej oczekuje się z kolei, że staną się silnie zorientowane na badania. Reformy z lat 2009-2011, zakorzenione w instrumentalnym postrzeganiu szkolnictwa wyższego, odczytywane są tu jako powrót do tradycyjnego akademickiego konsensusu normatywnego, cechującego się zwiększonym naciskiem na misję badawczą. Reformy dokonują rewaloryzacji misji badawczej na najbardziej prestiżowych uczelniach publicznych i otwierają możliwość zakończenia procesów deinstytucjonalizacji zaangażowania badawczego polskich uczelni. Zmiany związane z reformami interpretowane są jako przechodzenie z jednego porządku normatywno-instytucjonalnego do porządku nowego. Analiza danych empirycznych pokazuje, że w dyscyplinarnie podzielonej akademii przejście do nowego porządku może okazać się dużo trudniejsze dla wspólnoty akademickiej w „miękkich” dziedzinach niż w dziedzinach „twardych”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
17

Kwiecień, Mirosława. „Sprawozdawczość w XXI wieku – ewolucja czy rewolucja“. Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, Nr. 164 (07.08.2019): 63–80. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2018.164.4.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Celem niniejszej publikacji jest wskazanie na potrzebę nowego pragmatyzmu rachunkowości, zwłaszcza sprawozdawczości. Sprawozdawczość jest „sposobem” nie tylko ujawniania i prezentowania przeszłości organizacji gospodarczej, lecz także odczytywania przyszłości, z tym, że w XXI w. przyszłość jest problemem złożonym, co wynika z faktu reformy globalizacji. Globalizacja gospodarcza – koniec XX w. – stawiała wartości materialne ponad innymi wartościami, zwłaszcza takimi jak troska o środowisko naturalne lub etyka biznesu. Liberalizacja rynków kapitałowych (lata 90. XX w.) rozumiana jako przepływ krótkoterminowego pieniądza spekulacyjnego to efekt Konsensusu Waszyngtońskiego. Opierał się on na teorii gospodarki rynkowej, która zakłada doskonałą informację, doskonałą konkurencję i doskonałe rynki. To zdeterminowało status rachunkowości w praktyce gospodarczej, zwłaszcza amerykańskiej.Kryzys finansowy (przełom wieków XX i XXI) stanowił efekt błędnych założeń Konsensusu Waszyngtońskiego – nowy pragmatyzm globalizacji to zrównoważony rozwój, czyli trajektoria działalności, czyli długookresowy wzrost gospodarczy z zachowaniem dobrego stanu środowiska naturalnego oraz zasad etyki biznesu. Nowy pragmatyzm rachunkowości oznacza ograniczenie asymetrii informacji na rzecz informacji niefinansowych. Implikacje tych postulatów stanowią przedmiot badań, czyli rozpoznanie zmian w teorii ekonomii, zmian w sposobie działania gospodarki globalnej, nowych nurtów zarządzania. Stąd podmiotem badań były debaty na temat zmian w ww. zakresie, a zwłaszcza przyczyn kryzysu finansowego– „wynaturzeń” w sprawozdawczości finansowej. Analiza literatury ekonomicznej upoważnia do stwierdzenia, że nowy pragmatyzm rachunkowości to złożony problem w procesie reformy globalizacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
18

Pamić, Mauro, Elvis Žic, Ignacijo Biluš und Luka Lešnik. „Fizikalni model formiranja graničnog sloja“. Zbornik radova 20, Nr. 1 (20.06.2018): 43–58. http://dx.doi.org/10.32762/zr.20.1.3.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
U radu se razmatraju temeljna načela za formiranje graničnog sloja kod ravninskih (2D) i prostornih (3D) objekata te je dat opis načina njegova formiranja pomoću fizikalnih modela HM 133 i HM 152 (tvrtke GUNT), koji su sastavni dio hidrotehničkog laboratorija Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. U prvom dijelu rada definirane su osnove gibanja tekućine putem Lagrangeovog i Eulerovog pristupa. Kroz tekstualne formulacije i grafičke prikaze objašnjeno je značenje trajektorija, strujnica, vektora brzina i ubrzanja, kao i njihova povezanost. Također je opisan pojam kutne deformacije koju trpi čestica tekućine uslijed gibanja. U nastavku rada dat je opis osnovnih teorijskih pretpostavki o formiranju graničnog sloja te triju vrsta tečenja obzirom na njegovo formiranje. Tu je i dio koji upućuje na važnost hrapavosti podloge i gradijenta tlaka na formiranje graničnog sloja. Zatim su prikazane zakonitosti utvrđene za sustave otvorenih kanala jer njima odgovaraju uvjeti na korištenim fizikalnim modelima. Nadalje su opisani principi rada dva navedena fizikalna modela, način pripreme samih eksperimentanih ispitivanja te je provedena analiza opstrujavanja fluida na pojedinim ravninskim, 2D objektima (kružnog, pravokutnog i aerofilnog oblika) i prostornim, 3D objektima (cilindričnog i aerodinamičkog oblika).
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
19

Žuraulis, Vidas, Kristina Kemzūraitė und Loreta Levulytė. „ANALYSIS OF VEHICLE LATERAL STABILITY ESTIMATING SUSPENSION CHARACTERISTICS ON THE SNOWY AND DRY ROAD / AUTOMOBILIO SKERSINIO STOVUMO ANALIZĖ VERTINANT PAKABOS CHARAKTERISTIKAS VAŽIUOJANT SNIEGUOTA IR SAUSA KELIO DANGA“. Mokslas - Lietuvos ateitis 5, Nr. 5 (19.12.2013): 558–64. http://dx.doi.org/10.3846/mla.2013.88.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This paper analyzes the lateral dynamics of the vehicle withindependent suspension. The tests have been made driving inan incremental acceleration mode under conditions of a circulartrajectory within 10, 15 and 20-meter radius. The literature reviewprovides a summary of recent research re-lated to the topics discussedin this article. The article looks at the interaction of thesnowy and dry road with wheels and its influence on the lateraloscillation of a vehicle. The displacement of different sides ofvehicle suspension and its variation in acting lateral accelerationhave also been estimated. Data on the performed tests of theconducted research have been graphically plotted thus presentingthe summarized results and conclusions. Santrauka Straipsnyje analizuojama automobilio su nepriklausoma pakaba skersinė dinamika. Tyrimai atlikti važiuojant didėjančiu greičiu 10, 15 ir 20 m spindulio apskritimine trajektorija. Literatūros apžvalgoje pateikiama su straipsnio tematika susijusių naujausių tyrimų apžvalga. Analizuojama sausos bei snieguotos kelio dangos sąveika su ratais ir įtaka automobilio šoniniam svirimui. Įvertinama skirtingų automobilio pusių pakabos eigos ir jų kitimas veikiant skersiniam pagreičiui. Atliktų tyrimų duomenys vaizduojami grafiškai, rezultatai apibendrinami ir pateikiamos išvados.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
20

Zelenko, Galyna. „External Factors in Political Transition in Eastern Europe: Democratization Through Convergence“. Wschód Europy. Studia humanistyczno-społeczne 4, Nr. 2 (27.06.2019): 85. http://dx.doi.org/10.17951/we.2018.4.2.85.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
<p>Trajektorie rozwoju krajów postkomunistycznych są zasadniczo różne. Demokratyczny okres przejściowy, który rozpoczął się niemal równocześnie, po ponad 25 latach transformacji w przestrzeni postkomunistycznej doprowadził do sformowania różnych systemów politycznych – od skonsolidowanych demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej i krajach bałtyckich po wyraźnie autorytarne reżimy polityczne w azjatyckich republikach, na Białorusi i w Rosji. Niektórzy autorzy uważa ją, że to właśnie „odległość od Brukseli” definiuje poziom rozwoju demokracji w krajach postkomunistycznych. Zdaniem autora „odległość od Moskwy” także określa jakość tranzytu politycznego. Innymi słowy, głębokość integracji z Brukselą z jednej strony oraz z Moskwą z drugiej – w sposób zasadniczy determinuje jakość reżimu politycznego. Wszystko to stanowi podstawę do hipotezy, że konwergencja może zarówno stymulować procesy demokratyzacji, jak i powodować ich regresję. Dlatego moje badania skupiały się na takich pytaniach: w jaki sposób czynniki zewnętrzne wpłynęły na politykę poszczególnych państw?; dlaczego procesy konwergencji są tak ważne dla demokratycznych postkomunistycznych krajów Europy Wschodniej podczas okresu przejściowego?; jakie czynniki wyjaśniają wzory i różnice? Autor zwrócił uwagę na naturę wpływów egzogenicznych w krajach Europy Wschodniej, położonych pomiędzy dwoma centrum siły, głównymi graczami geopolitycznymi – UE a Rosją. Autor podjął się również analizy wpływu procesu konwergencji na przemiany polityczne w Ukrainie jako bardzo specyficzny przypadek transformacji politycznej.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
21

Becla, Agnieszka, und Stanisław Czaja. „Zanik funkcji miejskich w wybranych ośrodkach Dolnego Śląska – przyczyny i konsekwencje z perspektywy chaosu deterministycznego“. Studia Miejskie 12 (28.10.2020): 79–93. http://dx.doi.org/10.25167/sm.2378.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W artykule przedstawiono realne przyczyny wyodrębnienia ośrodków miejskich w historii ludzkości w świetle chaosu deterministycznego. Omówiono prawne i instytucjonalne podstawy przyznawania (regulacji) praw miejskich. Zidentyfikowano czynniki determinujące zanik funkcji miejskich w regionie dolnośląskim. Ponadto oceniono użyteczność teorii chaosu deterministycznego dla identyfikacji przyczyn zaniku funkcji miejskich na podstawie badań empiryczno-historycznych dla Dolnego Śląska. Zanik funkcji miejskich wystąpił w wielu (prawie 30) ośrodkach Dolnego Śląska. Powstanie tych miast, a później ich upadek (czy zanik) można w ciekawy sposób badać, wykorzystując koncepcje oparte na chaosie deterministycznym. Autorzy przeprowadzili taką analizę, wykorzystując model cyklu życia ośrodka miejskiego i kategorie chaotycznych trajektorii ewolucji obiektu (zjawiska). Na ich podstawie możemy sformułować kilka wniosków: 1. Każde miasto ma swój specyficzny cykl życia, warunkowany czynnikami podstawowymi i przypadkowymi. 2. Wykorzystanie teorii chaosu deterministycznego pozwala skuteczniej zidentyfikować i lepiej rozumieć czynniki przypadkowe w ewolucji ośrodków miejskich. 3. Podejście oparte na teorii chaosu deterministycznego nie odrzuca dotychczasowego dorobku geografii ekonomicznej, teorii urbanizacji, ekonomicznej teorii lokalizacji czy nowej geografii ekonomicznej, lecz go uzupełnia. 4. Zastosowanie tego dorobku do badań regionalnych (Dolny Śląsk) pozwala na identyfikację zarówno przyczyn tutejszej urbanizacji, jak i czynników determinujących zanik funkcji miastotwórczych w tej przestrzeni. 5. Zrealizowane badania pozwoliły dodatkowo potwierdzić użyteczność poznawczą teorii chaosu deterministycznego do badania procesów urbanizacyjnych (miastotwórczych).
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
22

Dudoit, Anrieta, und Jonas Stankūnas. „FLIGHT TRAJECTORIES COMPARISON IN THE BALTIC FAB / BALTIJOS FUNKCINIO ORO ERDVĖS BLOKO SKRYDŽIŲ TRAJEKTORIJŲ PALYGINIMAS“. Mokslas - Lietuvos ateitis 10 (21.12.2018): 1–6. http://dx.doi.org/10.3846/mla.2018.6009.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Aviation is one of the types of transport which has a crucial role in the modern world and develops with unprecedent speed. As the number of flights tends to increase, the Air Traffic Management (ATM) system has to ensure the safety of these flights and effectiveness of them. The design and use of the European routes and use of the air route network are considered to be a major causal factor of flight inefficiencies in the continent. The present ATM system needs to be reorganised to satisfy airspace operator needs and maintain safety levels, because of the recent and future predicted traffic growth and not always satisfactory indicators of the efficiency of the ATM system.The airspace is currently fragmented along national borders that is why the efficiency of flights is not assured i.e. to perform flights along optimal trajectories avoiding delays, excessive fuel burn and emissions. One of the conditions for ATM system to be more effective is connection of the airspace blocks, into Functional Airspace Blocks (FAB), within which more efficient flight could be conducted based on more direct routes connecting entry and exit points of the FAB. According to the analysis on European and US ATM systems, where the European ATM system is the sum total of a large number of separate Air Navigation Service Providers (ANSP) whereas the US system is operated by a single ANSP, it was analysed and stated that the less fragmentation there is, the more efficient flights are.The focus of this paper is to show the differences between fixed routes and direct trajectories (Great Circle) in the Baltic FAB in terms of flight distance, fuel burn and emission. The airspace is currently fragmented along national borders that is why the efficiency of flights is not assured i.e. to perform flights along optimal trajectories avoiding delays, excessive fuel burn and emissions. One of the conditions for ATM system to be more effective is connection of the airspace blocks, into Functional Airspace Blocks (FAB), within which more efficient flight could be conducted based on more direct routes connecting entry and exit points of the FAB. According to the analysis on European and US ATM systems, where the European ATM system is the sum total of a large number of separate Air Navigation Service Providers (ANSP) whereas the US system is operated by a single ANSP, it was analysed and stated that the less fragmentation there is, the more efficient flights are. The focus of this paper is to show the differences between fixed routes and direct trajectories (Great Circle) in the Baltic FAB in terms of flight distance, fuel burn and emission. Santrauka Aviacija – viena iš greitai augančių transporto šakų, kuri yra svarbi šiuolaikiniame moderniajame pasaulyje. Kadangi skrydžių nuolatos daugėja, oro eismo valdymo (OEV) sistema turi užtikrinti skrydžių saugą ir efektyvumą. Europos oro maršrutų išdėstymas ir naudojimas laikomi svarbiausiais skrydžių neefektyvumo veiksniais žemyne. Dėl esamo ir numatomo oro eismo augimo ir ne visados patenkinamų OEV sistemos efektyvumo rodiklių esama OEV sistema turi būti reorganizuota, siekiant užtikrinti oro erdvės naudotojų poreikius ir palaikyti reikalingą saugos lygį.Šiuo metu oro erdvė yra sudalyta pagal kiekvienos šalies valstybines ribas, dėl to skrydžių efektyvumas nėra optimalus, t. y. atliekami skrydžiai nevykdomi pagal optimalias trajektorijas vengiant užlaikymų, mažinant naudojamo kuro sąnaudas ir emisijas. Viena sąlyga, siekiant OEV sistemą padaryti efektyvesnę, – sujungti oro erdvės blokus į funkcinius oro erdvės blokus (FOEB), kur skrydžiai būtų vykdomi tiesesniais maršrutais tarp įskridimo ir išskridimo į FOEB taškų.Atlikus Europos OEV ir JAV sistemų analizę matyti, kad Europos OEV sistema susideda iš daugybės atskirtų oro navigacijos paslaugų teikėjų, o JAV sistemą valdo vienas oro navigacijos paslaugų teikėjas. Konstatuota, kad ten, kur fragmentacija mažesnė, skrydžių efektyvumas didesnis.Straipsnio tikslas – parodyti skirtumus tarp fiksuotųjų ir laisvųjų maršrutų Baltijos funkciniame oro erdvės bloke skrydžių atstumo, sunaudojamo kuro ir emisijų faktoriais.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
23

Godłowska, Jolanta, Monika J. Hajto und A. Monika Tomaszewska. „Spatial analysis of air masses backward trajectories in order to identify distant sources of fine particulate matter emission / Analiza przestrzenna wstecznych trajektorii mas powietrza w celu rozpoznania odległych źródeł emisji pyłu drobnego“. Archives of Environmental Protection 41, Nr. 2 (01.06.2015): 28–35. http://dx.doi.org/10.1515/aep-2015-0015.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstract The paper presents a method of identifying distant emission sources of fine particulate matter PM2.5 affecting significantly PM2.5 concentrations at a given location. The method involves spatial analysis of aggregate information about PM2.5 concentrations measured at the location and air masses backward trajectories calculated by HYSPLIT model. The method was examined for three locations of PM2.5 measurement stations (Diabla Góra, Gdańsk, and Katowice) which represented different environmental conditions. The backward trajectories were calculated starting from different heights (30, 50, 100 and 150 m a. g. l.). All points of a single backward trajectory were assigned to the PM2.5 concentration corresponding to the date and the site of the beginning of trajectory calculation. Daily average concentrations of PM2.5 were used, and in the case of Gdańsk also hourly ones. It enabled to assess the effectiveness of the presented method using daily averages if hourly ones were not available. Locations of distant sources of fine particulate matter emission were determined by assigning to each grid node a mean value of PM2.5 concentrations associated with the trajectories points located within the so-called search ellipse. Nearby sources of fine particulate matter emission were eliminated by filtering the trajectories points located close to each other (so-called duplicates). The analyses covered the period of January-March 2010. The results indicated the different origin of air masses in the northern and southern Poland. In Diabla Góra and Gdańsk the distant sources of fine particulate matter emission are identified in Belarus and Russia. In Katowice the impact of the Belarusian PM2.5 emission sources was also noted but as the most important fine particulate matter emission sources were considered those located in the area of Romania, Hungary, Slovakia and Ukraine.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
24

Graffstein, Jerzy. „An evasive manoeuvre, automatically controlled to avoid the one of a group of many obstacles moving in a vicinity of flying airplane“. Zeszyty Naukowe Akademii Marynarki Wojennej, Nr. 2 (30.06.2017): 39–49. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0010.4065.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Detection of a collision threat and an appropriate decision on passing by an obstacle are necessary for solving the problem of collision avoidance in case of aircraft motion within the airspace. In the article a method for detecting a threat of collision with the obstacle is presented for the case of many moving objects appearing within the neighbourhood of the aircraft. The analysis of an algorithm for making a preliminary decision on avoiding a collision with more than one moving obstacle was carried out. The shape of a class of evasive trajectories was proposed, and its reliability was proved. Numerical simulations of flight were completed for the considered type of aircraft in aforementioned conditions. The scope of these simulations covered all phases of obstacle avoiding manoeuvre, including a return to a straight-line part of flight trajectory pre-planned before the start. Automatycznie sterowany manewr omijania jednej spośród grupy przeszkód poruszających się w otoczeniu lecącego samolotu Streszczenie: Do rozwiązania problemu unikania przeszkód przez poruszający się samolot w przestrzeni powietrznej niezbędne jest wykrycie zagrożenia kolizji oraz podjęcie właściwej decyzji o sposobie ominięcia przeszkody. W artykule przedstawiono sposób wykrywania niebezpieczeństwa zderzenia z przeszkodą dla przypadku, gdy w otoczeniu samolotu znajduje się wiele ruchomych obiektów. Przeprowadzono analizę algorytmu podejmowania wstępnych decyzji o sposobie unikania kolizji z więcej niż jedną ruchomą przeszkodą. Zaproponowano kształt klasy trajektorii manewru omijania i potwierdzono jej wykonalność na drodze symulacji numerycznej. Wykonano symulację numeryczną lotu przyjętego typu samolotu we wspomnianych warunkach. Zakres tych symulacji obejmował wszystkie fazy manewru omijania przeszkody, włącznie z powrotem do prostoliniowego odcinka lotu, stanowiącego fragment trasy zaplanowanej przed startem. Słowa kluczowe: unikanie przeszkód, systemy antykolizyjne, symulacja komputerowa, dynamika lotu
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
25

Kardelytė-Grinevičienė, Daiva. „Lokalizacijos raiška lietuviškojoje Georgo Wenkerio medžiagoje“. Kalbotyra 68, Nr. 68 (04.01.2017): 67. http://dx.doi.org/10.15388/klbt.2016.10319.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tęsiant kognityvinės lingvistikos išplėtotus erdvės tyrimus, šiame straipsnyje analizuojama lokalizacijos raiška naujai atrastoje lietuviškojoje Georgo Wenkerio medžiagoje. Ją sudaro 59 lietuviškai užpildyti lapai, 1879–1890 m. gauti iš tuometei Vokietijai priklausiusios Mažosios Lietuvos kaimų. Kiekviename sakinių lape yra 40 vokiečių aukštaičių tarme užrašytų sakinių ir jų vertimai į lietuvių kalbą. Kadangi beveik pusėje Wenkerio sugalvotų vokiečių kalbos sakinių esama lokalizacijos erdvėje įvardijimų, tyrimui atrinkti tie, kuriuose realizuoti skirtingo sudėtingumo erdviniai santykiai. Todėl tyrimo objektas yra 14 vokiškų sakinių vertimai į lietuvių kalbą (iš viso – 557 sakiniai). Straipsnio tikslas yra ištirti, kokiomis raiškos priemonėmis vokiškuosiuose sakiniuose įvardyti erdvės santykiai reprezentuojami lietuviškuosiuose sakinių vertimuose, aptarti jų pasirinkimo motyvus ir autentiškumo problemą. Lietuviškuosiuose sakiniuose realizuoti erdviniai santykiai analizuojami, remiantis kognityvinės semantikos konceptualizacijos ir reikšmės interpretavimo teorijomis. Nustatant vietos raiškos priemonių autentiškumą, taikomas gretinamasis metodas.Kiekviename vokiškajame sakinyje įvardytą erdvinę sceną pavaizdavus apibendrintoje vaizdinėje schemoje, aptariami erdvės santykių konceptualizavimo modeliai ir jiems realizuoti pasirinktos lietuvių kalbos raiškos priemonės. Nustačius lokalizacijos raiškos priemonių inventorių, aptariama jų pasirinkimo motyvacija, įvertinamas lietuviškųjų sakinių vietos raiškos priemonių autentiškumas.Lietuviškosios medžiagos analizė parodė, jog joje projektuotų erdvinių scenų dalyvių būsena arba judėjimas dažniausiai įvardijamas prielinksninėmis konstrukcijomis. Sekant vokiškuoju originalu, šios lokalizacijos nuorodos gali būti papildytos patikslinančiais prieveiksmiais. Tiek vietai, tiek krypčiai įvardyti inesyvo ir iliatyvo linksniai vartojami retai.Išanalizavus medžiagą galima kelti prielaidą, jog lietuvių kalba užrašytų vertimo variantų gausa ir raiškos priemonių inventoriaus pasirinkimas priklauso nuo vokiškuose sakiniuose projektuotų erdvinių scenų sudėtingumo. Paprastos, arba elementariosios erdvinės scenos, kurių dalyviai yra vienas ar daugiau trajektorių, esančių arba judančių į vieną orientyrą, išverstos be variantų, pasirenkant lietuvių kalbai prototipines raiškos priemones. Šių erdvinių scenų realizacijos, vokiškuose sakiniuose papildytos patikslinančiomis vietos nuorodomis, dažniausiai verstos pažodžiui. Daugiausiai vertimo variantų turi sudėtingosios erdvinės scenos. Jas įvardijančios lokalizacijos raiškos priemonės arba pažodžiui verstos iš vokiečių kalbos, arba, nutolstant nuo originalo, pasirinktas kūrybiškas vertimas. Taigi lietuviškųjų Wenkrio sakinių analizė atskleidžia juose vartotų vietos raiškos priemonių autentiškumo ir erdvinės scenos sudėtingumo ryšį. Lietuvių kalbai prototipinės lokalizacijos raiškos priemonės vertusiųjų asmenų buvo pasirinktos elementariosioms erdvinėms scenoms įvardyti. Pažodinis vertimas būdingas sudėtingosioms ir elementariosioms erdvinėms scenoms su papildomomis lokalizacijos nuorodomis. Neatmestina prielaida, jog toks vertimas pažodiniu laikytinas tik sąlyginai, nes jo priežastis gali būti ir vertusiojo asmens mokėta tarmė bei joje vartotos neprototipinės lokalizacijos raiškos priemonės.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
26

Regodić, Dušan B., und Damir D. Jerković. „Analiza sistematskih poremećaja sa procenom slučajnih odstupanja trajektorije projektila“. ZBORNIK RADOVA UNIVERZITETA SINERGIJA 1, Nr. 1 (28.03.2016). http://dx.doi.org/10.7251/zrsng1501091r.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
U radu je izvršena analiza sistematskih poremećaja metodom razlike u odnosu na verovatna odstupanja početnih uslova leta projektila. Rezultati proračuna sistematskih odstupanja su poslužila za realizaciju predikcije slučajnih odstupanja trajektorije leta projektila. Razmatrani su slučajevi odstupanja dela početnih uslova leta u odnosu na simulaciju leta projektila po modelu materijalne tačke u vertikalnoj ravni. Model aerodinamičkog opterećenja je sveden na aksijalni aerodinamički otpor za slučaj osnosimetričnog opstrujavanja tela. Rezultati sistematskih odstupanja i predikcija rezultata slučajnih odstupanja, u odnosu na raspoložive referentne eksperimentalne vrednosti odstupanja, pokazala su opravdanu mogućnost predviđanja ovih karakteristika sa velikim nivoom pouzdanosti. Neposredni rezultati proračuna su dobijeni kroz samostalni seminarski rad studenata osnovnih akademskih studija, korišćenjem programskih kodova posredstvom portala za učenje na daljinu (moodle platforme) Vojne akademije Beograd i Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
27

Ardiansyah Al Farouq, Presto Fani und Muhammad Yanuar Muhaimin. „Analisa Kesalahan Trajektori dan Algoritma Solusi Invers pada Robot Lengan Berdasarkan Jaringan QACA-RBF“. Journal of Computer, Electronic, and Telecommunication 1, Nr. 1 (15.07.2020). http://dx.doi.org/10.52435/complete.v1i1.49.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Dalam rangka meningkatkan akurasi posisi dan trajektori dari robot lengan UR5, algoritma solusi invers pada robot lengan berdasarkan jaringan QACA-RBF diajukan. Desain algoritma ini menggunakan model prediksi melalui jaringan saraf dan menggunakan algoritma koloni semut kuantum untuk mengoptimalkan bobot keluarannya. Dalam memecahkan masalah ini, algoritma koloni semut kuantum memiliki presisi konvergen yang rendah dan mudah jatuh ke dalam solusi local optimal dalam algoritma solusi invers dari derajat kebebasan pada robot lengan, maka peningkatan pengukuran seperti local optimasi dan batas maksimum minimum feromon dan variasi dibutuhkan. Dengan membandingkan hasil simulasi dari hasil simulasi robot lengan UR5 dan hasil simulasi berdasarkan jaringan saraf ACA, QACA, dan RBF untuk mendapatkan posisi dan gerak trajektori pada titik ruang dengan kepresisian disetiap algoritma. Dengan skema tersebut agar dapat membuktikan kelayakan algotirma jaringan QACA-RBF.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
28

Cegielski, Paweł. „Analiza uwarunkowań zapewnienia prawidłowej trajektorii w zrobotyzowanych aplikacjach spawania łukowego MIG/MAG“. Przegląd Spawalnictwa - Welding Technology Review 89, Nr. 1 (10.01.2017). http://dx.doi.org/10.26628/ps.v89i1.721.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
29

Satkunskienė, Danguolė, Donatas Rauktys und Aleksas Stanislovaitis. „Galingumo ugdymo poveikis bėgimo maksimaliuoju greičiu kinematiniams rodikliams“. Baltic Journal of Sport and Health Sciences 1, Nr. 72 (02.11.2018). http://dx.doi.org/10.33607/bjshs.v1i72.460.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tyrimo tikslas — įvertinti galingumo ugdymo poveikį bėgimo maksimaliuoju greičiu kinematiniams rodikliams. Buvo tiriami devyni LKKA lengvosios atletikos katedros studentai vaikinai, iš kurių tolimesnei duomenų analizei buvo atrinkti septyni nepraleidę nė vienos treniruotės ir dalyvavę visuose testavimuose. Tiriamųjų amžius — 26 ± 2,51 m., ūgis — 183 ± 4,11 cm, svoris — 76 ± 3,27 kg, jų 60 m bėgimo rezultatas — 6,77—7,51 s. Tyrimo metu buvo taikoma 8 savaičių (2—1, 2—2) galingumo ugdymo programa, kurios metu per pirmas keturias savaites buvo akcentuojamas galingumo ištvermės ugdymas, penktą—aštuntą — galingumo ugdymas. Bėgiko judesiai buvo registruojami 100 Hz BASLER A600f vaizdo kamera, naudojant specializuotą judesių registra-vimo programą TEMPLO Standart. Bėgimo greičiui apskaičiuoti naudoti du optiniai jutikliai, registruojantys 10 m bėgimo trukmę. Vidutinis 10 m bėgimo greitis buvo apskaičiuojamas pagal lygtį: vidutinis bėgimo greitis = nuoto-lis / nuotolio įveikimo laikas. Bėgimo technikos analizė atlikta naudojant specializuotą judesių analizės programą SIMI MOTION 2D. Šia programa iš nufi lmuoto vaizdo apskaičiuoti šie žingsnio kinematiniai rodikliai: atramos trukmė, žingsnio ilgis, bėgimo tempas, klubo sąnario momentinis kampas ir kampinis greitis viso ciklo metu. Buvo analizuojamas maksimalus šlaunies lenki-mo kampas mosto metu, šlaunies kampas su vertikale kojos pastatymo ir atitraukimo momentu, maksimalusis šlaunies tiesimo greitis kojos pastatymo momentu, maksimalusis šlaunies tiesimo greitis atramos metu, pėdos trajektorija, klubo ir kelio sąnarių kampų sąveika. Skaičiavimai buvo atliekami naudojant programos SPSS 12.0 statistinį paketą. Jėgos ištvermės ir jėgos greičio lavini-mo programos poveikis bėgimo technikai įvertintas Vilkoksono testu. Vertinant skirtumo patikimumą, imamas p < 0,05 reikšmingumo lygmuo (95% patikimumas), skirtumo atmetimo klaida — 20% (80% statistinis galingumas). Po mezociklo patikimai sumažėjo maksimalus šlaunies lenkimo kampas mosto metu. Nors šio pokyčio patikimumas siekia 97% (p = 0,03), statistinė skirtumo galia nepakankama (skirtumo atmetimo klaida — 61,1%). Kiti bėgimo technikos rodikliai patikimai nesiskyrė, tačiau po mezociklo galima pastebėti tam tikrą maksimaliojo bėgimo greičio, žingsnio dažnio ir žingsnio ilgio padidėjimą, atramos ir polėkio trukmės sumažėjimą. Kai kurių sportininkų pėdos judėjimo amplitudė po mezociklo sumažėjo, tačiau judesio piešinys išliko nepakitęs. Galingumo ugdymas kojos se-gmentų judėjimo koordinacijos nepaveikė.Raktažodžiai: sprintas, bėgimo kinematiniai rodikliai, galingumo ugdymas.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie