Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Analýza pohlaví“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Analýza pohlaví" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Analýza pohlaví"

1

Culková, D. „Vyhledávání mimořádných prožitků a preference učebního stylu studenta“. Pedagogická orientace 23, Nr. 3 (19.07.2013): 364–85. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-3-364.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem empirické studie je zjistit, jaké učební styly studenti preferují v souvislosti s tendencí vyhledávat mimořádné prožitky a jaké tvoří přirozené skupiny (shluky) z hlediska těchto dvou proměnných, pohlaví a příslušnosti ke všeobecně či tělovýchovně zaměřené gymnaziální třídě. V první části jsou představena teoretická východiska, kterými jsou teorie stylu učení autorky Dunnové a koncept tendence vyhledávat mimořádné prožitky autora Zuckermana. Druhá část příspěvku popisuje použité výzkumné metody včetně ověření reliability a validity použitého nástroje pro sběr dat, kterým je dotazník. Metodou zpracování dat je shluková analýza, která zprostředkovává vhled do velkého počtu proměnných. Třetí část studie seznamuje s hlavními výsledky, které diskutuje a zpracovává do doporučení do praxe. Nejvýraznější rozdíly mezi pohlavími a příslušností k typu třídy byly zjištěny v tendenci vyhledávat mimořádné prožitky a částečně ve stylech učení. Dívky sportovních tříd nejméně vyhledávají napětí a dobrodružství, nevyhledávají nové zkušenosti, jsou nejvíce rezistentní vůči nudě a nejvíce respektují normy a pravidla. Chlapci jsou nejčastěji členy shluku, který je charakteristický nevyhledáváním napětí a dobrodružství, vyhledáváním nových zkušeností, prožitků prostřednictvím nerespektování norema nízkou rezistencí vůči nudě. Chlapci ze sportovně zaměřených tříd mají nízkou odpovědnost při učení, úkoly potřebují mít strukturované a preferují zážitkové učení. Z uvedeného vyplývá, že preference učebního stylu a tendence vyhledávat mimořádné prožitky může u gymnaziálních studentů souviset, stejně tak může souviset s pohlavím a příslušností k typu třídy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Svobodová, Silvie. „Afektivní dimenze environmentální gramotnosti žáků 2. stupně ZŠ“. Scientia in educatione 10, Nr. 2 (10.01.2020): 80–102. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1319.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Afektivní dimenze environmentální gramotnosti představuje složku, jíž je v rámci testování environmentální gramotnosti věnována v posledních letech nejvýznamnější pozornost v zahraničí i u nás. Mezi nejčastěji používané nástroje lze řadit NEP (New Environmental Paradigm), 2-MEV (2 Major Environmental Values), NRS (Nature relatedness scale) a MSELS (Middle School Environmental Literacy Survey). Studie představuje výsledky testování uvedených nástrojů. Jsou zde popsány jejich psychometrické vlastnosti, reliabilita a validita, a analyzován vliv demografických proměnných (pohlaví, věk, ročník, velikost bydliště) na environmentální postoje 2. stupně ZŠ. Cílovou skupinu tvořili žáci 6. až 9. ročníků základních škol napříč Českou republikou. Reliabilita a validita všech nástrojů byla prokázána. Koeficient Cronbachova alfa dosahoval přijatelných hodnot (α > 0,7). Obsahová a konstruktová validita byla diskutována v kontextu řady již publikovaných výzkumů, v případě nástroje MSELS byla konstruktová validita potvrzena zvlášť a u zbývajících nástrojů také souběžná kriteriální validita. Analýza vlivu proměnných přinesla protikladná zjištění. Vztah jednotlivých proměnných k míře afektivní dimenze se jako signifikantní jevil pouze u některých z nich, především u 2-MEV a MSELS. Na základě výsledků lze tedy konstatovat, že se jedná o nestálé faktory ve vztahu k afektivní dimenzi environmentální gramotnosti žáků 2. stupně ZŠ. Testované nástroje lze ovšem doporučit k měření uvedeného konstruktu u dané cílové skupiny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Šmejkal, Petr, Marek Skoršepa, Eva Stratilová Urválková und Pavel Teplý. „Chemické úlohy se školními měřicími systémy: motivační orientace žáků v badatelsky orientovaných úlohách“. Scientia in educatione 7, Nr. 1 (21.07.2016): 29–48. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.280.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Jedním z klíčových prvků výuky nejen přírodovědných předmětů je motivace žáků. Obecně se má za to, že vhodně volená motivace činí výuku zajímavější a efektivnější, zjednodušuje proces výuky, zapojuje více žáka do sledované problematiky a pomáhá zvýšit retenci získaných poznatků. K tomu, aby výuka mohla maximálně využít motivačního potenciálu vhodně volených prvků (např. vazba na „běžný život, práce s ICT, . . . ), je vhodné znát motivační orientace žáků a faktory, které je ovlivňují. V tomto ohledu se příspěvek zabývá sledováním motivačních orientací žáků při práci se školními měřicími systémy (anglicky MBL nebo probeware) v badatelsky orientovaných úlohách. Dalším motivačním prvkem je propojení úloh na praktický život. Pro studium a zhodnocení motivačních orientací žáci realizovali laboratorní cvičení, před a po laboratorním cvičení vyplnili dotazník založený na ověřených nástrojích pro jejich sledování: (i) Motivated Strategies for LearningQuestionnaire (MSLQ) a (ii) Intrinsic Motivation Inventory (IMI). Dotazníky byly statisticky zpracovány – analýzou úrovně reliability (Cronbachovo alfa), analýzou rozptylu (jednoprůchodová ANOVA) a shlukovou analýzou. Výsledky ukázaly, že většina žáků byla již před laboratorní prací dostatečně motivována, jejich motivace se po realizaci cvičení ještě zvýšila. Studované aktivity byly hodnoceny nadprůměrně, zvláště pak ty, které se vztahovaly bezprostředně k lidskému tělu (účinnost antacid) či medializovaným tématům (plynová chromatografie – methanolová aféra). Analýza rozptylu pak ukázala, že ze sledovatelných faktorů ovlivňující motivační orientace žáků je převážně škola, kterou žák navštěvuje, a potažmo učitel chemie. Naopak, minimálně ovlivňuje motivační orientace pohlaví či realizovaná aktivita. Práce na aktivitách a se školními měřicími systémy žáky ve většině bavila a celkově lze říci, že žáci jsou nakloněni implementaci měřicích systémů do výuky, které tak mají ve výuce přírodních věd nepochybně své místo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Skalík, Jan. „Pozměňovací návrh jako indikátor při přijímání české legislativy životního prostředí“. Sociální studia / Social Studies 10, Nr. 1 (23.01.2013): 75–94. http://dx.doi.org/10.5817/soc2013-1-75.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek se zabývá vlivy na hlasování u legislativy životního prostředí v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. V úvodní části textu na základě kvantitativní analýzy porovnáme vliv skupiny sociodemografických a členských charakteristik poslanců na jejich hlasování. Na základě vyhodnocení vlivu délky mandátu a věku zákonodárců, příslušnosti k poslaneckému klubu a poslaneckým výborům, vzdělání, pohlaví a volebnímu regionu zákonodárce na 156 hlasování z let 1995 až 2010 docházíme k závěru, že rozhodující vliv na hlasování o životním prostředí má příslušnost k politické straně, která výrazně koreluje i s dalšími výraznými faktory jako je pohlaví nebo volební období. Přes vysokou stranickou jednotnost hlasování existuje v Parlamentu možnost, jak legislativu ovlivnit individuálně prostřednictvím poslanecké zákonodárné iniciativy. Institut poslaneckých pozměňovacích návrhů, který se na případové studii zákona o ochraně ovzduší demonstruje v druhé části textu, se nicméně opět ukazuje být využíván spíše jako nástroj stranických legislativních strategií. Při snaze o zvýšení transparentnosti a adresné odpovědnosti v českém Parlamentu se tak může jevit snaha o regulaci individuálních poslaneckých iniciativ nedoplněná zprůhledněním stranických procesů jako neúčinná.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Šindelář, Michal. „Sendvičová konstelace a well-being člověka: vhled do českého terénu“. Sociální studia / Social Studies 11, Nr. 3 (21.07.2014): 31–49. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-3-31.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Text představuje termín sendvičová generace (volně zaměnitelný s termínem sendvičová konstelace), shrnuje poznatky k tématu a skrze kvantitativní analýzu dat ISSP 2011–2012 Rodina a zdraví a Střední generace 2004 dat nabízí vhled do sendvičové konstelace v České republice. Poskytování péče staršímu členu rodiny je konstitutivním prvkem sendvičové konstelace, proto je věnována pozornost charakteristikám pečovatelů (pohlaví, věk, intenzita pečování) a výskytu pečovatelské role v populaci. Druhým tématem textu je vztah konstelace a wellbeingu člověka. Jsou prověřovány vliv reciprocity podpory a afektuální solidarity na hodnocení kvality vztahu s příjemcem podpory a konflikt mezi pracovní a soukromou sférou. V ČR jsou přibližně 4 % lidí v sendvičové konstelaci a tato konstelace je asociována s mírným konfliktem mezi pracovní a soukromou sférou. Podpora rodičům je asociována s pozitivním vlivem na wellbeing člověka, pokud je podpora vzájemná.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Linkov, Václav, und Pavel Šmerk. „Rozdíly mezi pravdivou a lživou online textovou komunikací“. Sociální studia / Social Studies 6, Nr. 2 (03.05.2009): 73–95. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-2-73.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V článku porovnáváme „běžnou“ a „lživou“ internetovou komunikaci vedenou přes Windows Live Messenger. Respondenti měli v experimentálně pojatém výzkumu nejprve za úkol komunikovat s druhou neznámou osobou, poté dostali za úkol komunikovat s jinou osobou a přitom předstírat identitu opačného pohlaví a lhát. Následně jsme porovnávali jazykové prostředky, které byly v obou typech komunikace používány. Výsledky ukázaly, že lživá komunikace obsahovala větší počet slovesných tvarů v prvním stupni, více příslovcí, vět a otázek a menší počet číslovek a slov v druhém pádě a jejich vzkazy byly kratší. Rozdíly mezi klamavou a běžnou komunikací se lišily u mužů a žen: u mužů se při klamavé komunikaci oproti pravdivé změnily spíše lingvistické charakteristiky jejich projevu (počet příslovcí), kdežto u žen spíše charakteristiky strategie komunikace (počet otázek). Článek může sloužit jako výchozí bod pro práci na nástrojích umožňujících automatickou analýzu klamání na internetu v českém jazyce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Gálová, Lucia. „Multifaktorový osobnostní profil: Recenze metody“. TESTFÓRUM 4, Nr. 5 (25.03.2015): 93–96. http://dx.doi.org/10.5817/tf2015-5-44.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Multifaktorový osobnostný profil je inventárom, ktorý má potenciál zaplniť medzeru v testovaniach osobnosti pre použitie v personalistickej praxi. Avšak k vývoju dotazníka vedie dlhšia cesta.Zámer a aplikačné oblasti sú vhodne nastavené. Online nástroj na posúdenie osobnosti je v dnešnej dobe atraktívnejší pre respondentov či zadávateľov (firmy), ktorí chcú o danom jednotlivcovi zistiť konkrétne osobnostné charakteristiky. Aj počítačovo generované správy sú veľkou výhodou v súčasnosti. Avšak je potrebné do úvahy brať aj psychometrické vlastnosti daného nástroja. Validita inventára bola skúmaná v mnohých štúdiách, ale uvedené štúdie neposkytujú dostatočný informačný rámec pre čitateľa, ktorý sa rozumie psychometrike. Rovnako zvýšenú pozornosť vo forme podrobnejších informácií by si zaslúžilo aj sledovanie reliability. Normy a vytvorené referenčné skupiny by potrebovali dopracovať v zmysle detailnejšieho informovania o rozdieloch v rámci pohlavia a iných dôležitých premenných.V súčasnom prevedení je vhodné daný inventár podrobiť detailnejšej analýze a jeho možnosť využitia je v takejto podobe vo výskume. Pri jeho použití pre diagnostiku osobnosti jednotlivca by mala byť Výstupná správa z testovania len doplnkovým meradlom, nakoľko viaceré kroky v analýze psychometrických kvalít je potrebné zvážiť a doplniť.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Beran-Cimbůrková, Petra. „Předběžný antropologický rozbor kosterních pozůstatků z kruhového objektu (střední doba bronzová) z Nymburka (Česká republika)“. Anthropologia integra 1, Nr. 2 (01.06.2010): 31–43. http://dx.doi.org/10.5817/ai2010-2-31.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Kosterní materiál byl získán při záchranném archeologickém výzkumu (silniční obchvat města), který proběhl v roce 2009 v Nymburce. Na lokalitě bylo nalezeno celkem 10 hrobů: 8 hrobů je datováno do střední doby bronzové a 2 hroby do doby halštatské (bylanská kultura). Tento rozbor je zaměřen pouze na pohřby z kruhového objektu (objekt 240), který byl datován do střední doby bronzové. V kruhovém objektu bylo nalezeno 7 hrobů (z toho jeden dvojhrob), celkem tedy 7 lidských jedinců v 6 hrobech (jeden hrob obsahoval pouze zvířecí kost). Materiál byl vyzvednut autorkou. Zachovalost kostí se u jednotlivých hrobů lišila, ale obecně rostla s hloubkou uložení. Při zpracování materiálu byly použity standardní morfometrické a morfoskopické metody. Výsledky analýzy ukázaly ženské pohlaví u 3 jedinců, mužské u 2 a nejisté (spíše mužské) u 2 pohřbených jedinců. Dožitý věk všech 7 jedinců pokrýval rozmezí 12 až 50 let (12–14, 14–16, 16–18, 17–20, 30–40, 35–40, 30–50 let). Výška postavy byla určitelná u jednoho dospělého muže (velmi vysoká výška postavy) a u jedné dospívající ženy (velmi vysoká výška postavy) u 2 dospělých jedinců nebyla výška postavy určitelná a zbylí 3 jedinci byli nedospělí. Z anatomických variet je zajímavý nález sakralizovaného prvního kostrčního obratle u dospělého muže (objekt 359). Na levé klíční kosti téhož jedince byla nalezena fossa costoclavicularis (impressio ligamenti costoclavicularis). Nebyly zachyceny žádné výrazné patologické změny. Vyskytoval se pouze slabý a střední zubní kámen na labiální ploše horních i dolních řezáků (u 5 jedinců) a Schmorlovy uzly na dolní terminální ploše Th4 až Th7 (pravděpodobně spondylosis deformans) u dospělého muže (objekt 359). V hrobě v objektu 379 nebyly nalezeny žádné lidské kosti, pouze zlomek pánevní kosti většího zvířete.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Radvanová, Sabina, Věra Čížková und Patrícia Martínková. „Hodnocení badatelského přístupu v biologii z pohledu učitelů a žáků gymnázií“. Scientia in educatione 10, Nr. 1 (13.07.2019): 51–67. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1256.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem výzkumu bylo navrhnout, ověřit a reflektovat navržené badatelské aktivity v reálných podmínkách výuky biologie na vyšším gymnáziu jak z pozice žáků, tak jejich učitelů. Vlastnímu šetření předcházelo vytvoření sady dotazníků pro žáky i učitele a pracovních listů pro žáky. Získaná data byla podrobena kvantitativní analýze. Zaznamenané odpovědi žáků v pracovních listech byly zpracovány kvalitativně. Výsledky ukázaly, že učitelé badatelsky orientovanou výuku (BOV) příliš nevyužívají. Nejčastěji jednotlivé prvky BOV aplikují do praktického cvičení s tím, že se žáky nacvičují spíše nižší úrovně bádání. Navržené badatelské aktivity vnímali učitelé oproti žákům částečně jako zajímavější. Naopak žáci je označili jako náročnější. Obě skupiny respondentů je vnímaly jako přínosné, avšak zároveň ne vždy zcela srozumitelné. Dále učitelé i žáci uvedli, že by uvítali zejména více návodných informací pro jejich zdárné vyřešení. Žáci, kteří uvedli subjektivní zájem o biologii, vnímali zajímavost, náročnost, srozumitelnost a přínosnost signifikantně lépe než žáci, které biologie nezajímá. Naopak ve vnímání výše uvedených kategorií nebyl rozdíl mezi pohlavími žáků. Učitelé i žáci uvedli preferenci samostatného vyhledávání informací žáky ve výuce biologie před pouhým předáváním hotových poznatků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Svobodová, Silvie. „Konativní dimenze environmentální gramotnosti českých a slovenských žáků 2. stupně ZŠ“. Envigogika 13, Nr. 2 (10.12.2018). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.578.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek představuje výsledky komparativní analýzy zaměřené na environmentálně odpovědné jednání, tj. konativní dimenzi environmentální gramotnosti, českých a slovenských žáků 2. stupně ZŠ. V rámci studie byla použita dílčí škála komplexního výzkumného nástroje Middle School Environmental Literacy Survey (MSELS) (McBeth et al., 2008) zjišťující environmentálně odpovědné jednání. Uvedený nástroj nebyl v obou zemích dosud aplikován. Na základě analýzy výsledků byl identifikován signifikantní vliv pohlaví, věku, ročníku a volnočasových aktivit na environmentálně odpovědné jednání žáků, přičemž se mezi českými a slovenskými žáky neprojevil statisticky významný rozdíl.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Analýza pohlaví"

1

Kuboušková, Hana. „Analýza příjmové nerovnosti pohlaví“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-124661.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Diploma thesis is focused on understanding the causes of gender pay gap, especially in connection with parenthood and related differences between male and female qualification- and career development and their respective time schedule. Using statistical methods and software instruments Statgraphics and Microsoft Excel the thesis attempts to describe the influence of parenthood and other significant factors such as age, education, occupational status or work field on economic activity and total personal income with respect to gender pay gap.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Šimíková, Kristýna. „Marketingový význam ženských a mužských rolí“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-75216.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This dissertation addresses the role and value of gender stereotypes in Marketing. The objective is on the one hand to chart male and female imagery in advertising and on the other to establish consumers' attitudes to this imagery, thus enabling a comparison of these outcomes. The first, theoretical part of the dissertation depicts the status of men and women in society and how advertising seeks to reflect this, and in addition describes the research methodology employed in the second, practical part. This latter part comprises a questionnaire survey and an advertising content analysis, and concludes with a comparison of the mentioned surveys.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Kudláčková, Lucie. „Analýza novinářské práce se zdroji v závislosti na pohlaví novináře/novinářky“. Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-304814.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Analysis of journalistic treatment with sources depending on gender of a journalist Lucie Kudláčková Abstract This thesis examines relationship between a sex of a journalist and a sex of news source, that the journalist chooses. The work includes a search of existing Czech and foreign research and theories on this topic. Its main goal is to determine whether woman journalists have more female sources than their male colleagues and to describe the difference between men and women journalists during their work with women and men. The paper also attempts to describe share of men and women as sources in the Czech media, with special emphasis on women's representation in the news and their position in it, and brings information on the share of women journalists in the media and their positions in newsrooms. The paper provides quantitative research of media content of the Czech press and television. Data shows that men far outnumber women as authors and as news sources as well. The gender of the sources was proved as an important factor for selection to the report and the source's position in it. It was also proved that female journalists have in their texts more women than their male counterparts. The work also includes additional qualitative research consisting of interviews with journalists. Interviews...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Podlipná, Jiřina. „Analýza reprodukčního potenciálu dospělých samic prasete divokého“. Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-428112.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Diploma Thesis focuses on adult wild boar females and analysis of their reproductive potential based on data obtained on drives during main reproduction period (August to January) at 30 areas of interest throughout the Czech Republic in years 2014–2017. Average value detection of Gonadosomatic Index (GSI) out of gravid female wild boars 0,0097 and out of all samples 0,0071. Rut period based on the age of fetuses is from October to January and expected dates of birth are determined by shifting the length of pregnancy towards the rut period with a peak in March. The litter size has just low correlation with the weight and very low with the age, average litter size in adult wild boar females is 6,1 youngsters for hoggets and 6,3 youngsters for wild sows. Average embryonic mortality reaches 13 %. The total sex ratio of piglets is 1:1,08 (M:F), the sex ratio of piglets for hoggets is 1:1,13 and for wild sows 1:1. The resulting finding of this analysis is, that there is no significant difference between the average litter size of hoggets and wild sows, so it is recommended to regulate the number of adult wild boar females year-round irrespective of age of the individuals.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Hejkalová, Martina. „Demografická analýza v regionu Žďár nad Sázavou“. Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-430746.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This dissertation thesis is concerned with the topic of socioeconomic demography in the Zdar nad Sazavou district. The first part is devoted to literary research. It provides readers not only with a definition of the term demography, a survey of demographics but also with division of demographical structure of the population from different perspectives: sex, age, education and marital status. Then, there are described demographical processes such as birthrate, miscarriage rate, death rate, marriage rate, migration and economical activity. The practical part focuses on the development of the number of inhabitants in the Zdar nad Sazavou district in the years 1991 2015 with the prediction for five forthcoming years. The Zdar nad Sazavou district is described in detail from the perspective of demographical structure according to sex, age and education. There are presented the most important indexes: economic activity in the district and the analysis of commuting people. At the end of the thesis, a cluster analysis is made according to demographical, economical and business level.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Svoboda, Tomáš. „Analýza poměru pohlaví a věkové struktury vybraných populací prasete divokého a zhodnocení vlivu loveckých aktivit“. Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-428156.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In three locations in the Czech Republic an analysis of sex ratio and age structure of selected populations of wild boar was conducted in order to assess age and sex structure of hunted game. The analysis was conducted in 2016-2018 during organised hunts without distinction of sex and age. Altogether, 665 wild boars were assessed, out of which 384 were females and 281 males. Sex was identified with each head, so was their age – according to teeth development, and their weight – using scales. According to the results, the sex ratio is deteriorating with growing age, leaving more females; examined locations show poor structure of game from the point of view of both age and sex. Although farrowing was at its highest in spring, it is happening all year round.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Pešek, Adam. „Geometricko-morfometrická analýza pohlavního dimorfismu lebky člověka a populační specificita metod odhadu pohlaví: srovnání dvou populačních vzorků“. Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-312528.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Geometric morphometrics of cranio-facial sexual dimorphism and population specifity of methodological sex estimation: comparison of two population samples. The aim of this thesis is to analyse sexual dimorphism of a recent collection of human skulls of Euroamerican population which is housed in the Maxwell museum in Albuquerque and to compare our data with data of sexual dimorphism observed in the Central European population. We presume that a shape of the skull is less population specific that its size. Thus, the use of a shape of the skull for a discriminant analysis related to sex in bioarcheology and in forensic science will be more reliable in a comparison with a dicriminant function of the sex based on a sexual dimorphism of a size of the skull. As material we used 62 sets of photographs which display each human skull in 16 different positions. At first we obtained 3D coordinates of landmarks and then we divided them into six independently analyzed regions of the skull. These point-configurations were standardized by the Procrustes superimposition and subsequently analyzed by the PCA. PCA gained us the PC score needed later in the discriminant function. In our next step we used the discriminant analysis for sex estimation from size and shape of the skull or just from size of the skull....
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Jachnická, Kristýna. „Sociální interakce a morfometrická analýza u vybraných populací tilikvy obrovské (Tiliqua gigas)“. Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-388408.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
A Blue-tongued skink ( Tiliqua gigas) is a rare exotic species which is very popular between breeders. Nevertheless, the social structure of this charismatic skink remains almost unknown. Because of its high aggressive- ness and difficulties connected with study in its natural habitat, experiments based on the odor discrimination looks like a good alternative for its bet- ter understanding. Our results revealed that the reaction on the odor is generally poor and is very individual. We observed the highest response of interest on odors produced throught dorsal parts of skin. The reaction on conspecific's odor did not lead to escape behavior. Behavioral analysis was complemented by morphological analysis of heads in T. gigas and T.scincoides. These species are divided into separate subspecies, which are formed by geographically distinct populations. We wondered whether it is possible to separate these populations by geometric morphometrics and whether this separation is consistent with phylogenetic studies. We found out that if the populations are united in bigger groups based on their congeniality they seem to be distinct according to the head shape. Our results also revealed the monomorphy in head shape. Unfortu- nately, it is very difficult to distinguish between sexes due to the absence of sexual dimorphism....
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Brychtová, Lenka. „Vývoj mzdových rozdílů mezi muži a ženami v tranzitivních ekonomikách“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-189542.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis deals with the changes in gender wage differences in transition economies. The aim is to assess the effect of changes economic system on gender wage differences in seven countries of Central and Eastern Europe, which have undergone a change of economic system at the turn of the 80s and 90s of the 20th century. Four Western European countries are used as a control group. The data used in this thesis are ISSP data, which are part of the International Social Survey Programme. The research is based on calculations of hourly wage rates of men and women in each country. Other parts of the thesis are wage regressions to assess differences in pay between men and women.The analyzes suggest that the change of the economic system in the transition countries don't have a major impact on reducing the wage gap between men and women.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Prajzlerová, Lenka. „Ženské postavy u Arthura Schnitzlera. Srovnávací popis, analýza a interpretace vybraných textů“. Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-313505.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The following text deals with the problem of the representation of female characters in Arthur Schnitzlerʼs work. The initial point of the interpretation is the basic division of the literary types of the turn of the century into femme fatale, femme fragile and femme enfant. Based on the analysis of seven selected works (Märchen, Liebelei, Reigen, Frau Berta Garlan, Fräulein Else, Traumnovelle, Therese. Chronik eines Frauenlebens) it discusses their position in the narrative structure. In the end, it comments the question of the typification of these figures and Schnitzlerʼs tendency to relate them to concrete groups.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie