Um die anderen Arten von Veröffentlichungen zu diesem Thema anzuzeigen, folgen Sie diesem Link: Analýza a interpretace dat.

Zeitschriftenartikel zum Thema „Analýza a interpretace dat“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit Top-50 Zeitschriftenartikel für die Forschung zum Thema "Analýza a interpretace dat" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Sehen Sie die Zeitschriftenartikel für verschiedene Spezialgebieten durch und erstellen Sie Ihre Bibliographie auf korrekte Weise.

1

Labischová, Denisa. „Možnosti využití metody eyetrackingu ve výzkumu kompetencí historického myšlení na příkladu analýzy ikonografického materiálu“. Pedagogická orientace 25, Nr. 2 (20.05.2015): 271–99. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-2-271.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Empirická studie pojednává o perspektivách využití metody eyetrackingu, založené na sledování očních pohybů při percepci verbálního a ikonického textu, a přináší výsledky předvýzkumu z roku 2014, jehož cílem bylo ověřit výzkumný nástroj pro zkoumání vlivu konkrétního způsobu strukturace analýzy historické karikatury na kvalitu její interpretace respondenty. V první kapitole jsou vymezena teoretická východiska (význam historických pramenů v procesu rozvíjení kompetencí historického myšlení) a jsou zde uvedeny možnosti uplatnění eyetrackingu v pedagogickém výzkumu. Ve druhé kapitole jsou popsány použité metody sběru a zpracování dat. Zvolen byl smíšený výzkumný přístup, zahrnující analýzu audiozáznamů slovních odpovědí studentů a statistických i vizualizovaných dat získaných elektronickým měřením. Testováno bylo 23 studentů učitelství z Moravskoslezského kraje. Ve třetí kapitole jsou prezentována výzkumná zjištění – návrh kategoriálního systému pro interpretaci karikatury, vizualizace dat v podobě heatmap, gaze opacity map a gaze plots a nejvýznamnější kvantitativní data (rozdíly v četnosti a délce očních fixací v průběhu testu). Předvýzkum ukázal, že eyetracking může poskytnout jinými metodami obtížně zjistitelné informace o percepčních strategiích uplatňovaných při interpretaci textu. Výsledky naznačují, že v případě didakticky strukturované analýzy historické karikatury dosahují respondenti vyšší úrovně interpretace než při analýze nestrukturované, kdy se slovní odpovědi omezují převážně na zobrazené osobnosti a jsou opomíjeny důležité symboly, obrazové kódy i širší historický kontext.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Vlčková, Kateřina, und Kateřina Lojdová. „Když čísla a slova spolupracují: smíšený design v ukázkách z výzkumu moci ve školní třídě“. Pedagogická orientace 26, Nr. 3 (15.10.2016): 482–511. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-482.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem naší studie je představit metodologii smíšeného designu výzkumu na konkrétním příkladu. Zvolily jsme si tříletý výzkum moci ve školních třídách studentů učitelství, financovaný Grantovou agenturou ČR. Propojení kvantitativní a kvalitativní metodologie ilustrujeme na úrovni teorie, formy smíšeného designu, výzkumné otázky, vzorku, sběru dat, analýzy dat a jejich interpretace. Ukazujeme také konkrétní příklady možných podob integrace výsledků kvalitativní a kvantitativní analýzy dat, které přispívají k odhalení další dimenze jevu, míry odlišnosti perspektiv aktérů či nuancí ve zjištěních. V úvodní části studie se zabýváme rozdíly kvantitativního a kvalitativního výzkumu a jejich dekonstrukcí. Ukazujeme historický vývoj smíšeného výzkumu, co je a co není smíšeným výzkumem a jaké jsou jeho základní formy. Diskutujeme o integrovaném designu výzkumu, paralelizaci a integraci jako základním principu smíšeného výzkumu a na závěr studie otvíráme také některé kritické otázky smíšené metodologie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Kubátová, Helena, und Michal Malacka. „Výkon činnosti mediátora z pohledu zapsaných mediátorů“. Časopis pro právní vědu a praxi 28, Nr. 3 (29.09.2020): 469–502. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-3-9.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem článku je odpovědět na výzkumnou otázku, jak zapsaní mediátoři reflektují obecný a specifický výkon mediace v ČR. Přestože má výkon mediace svá kodifikovaná pravidla daná zákonem o mediaci, náš výzkum se nesoustředil jen na zákonnou úpravu, ale také na zkoumání praxe mediace v rámci úpravy tohoto zákona. Data byla získána empirickým kvalitativním výzkumem pomocí hloubkových rozhovorů se zapsanými mediátory. Článek se kromě úvodu a závěru skládá ze dvou částí. V první části popisujeme metodologii kvalitativního výzkumu. Zaměřujeme se v ní na výzkumnou otázku, cíl výzkumu a použitou metodu, dále seznamujeme s konstrukcí a strukturou vzorku případů a také s metodikou sběru a analýzy kvalitativních dat. Ve druhé části prezentujeme model zakotvené teorie výkonu mediace, který byl vytvořen na základě analýzy a interpretace dat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Martinková, Patrícia, Adéla Drabinová und Jakub Houdek. „ShinyItemAnalysis: Analýza přijímacích a jiných znalostních či psychologických testů“. TESTFÓRUM 6, Nr. 9 (23.07.2017): 16–35. http://dx.doi.org/10.5817/tf2017-9-129.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tento článek představuje aplikaci ShinyItemAnalysis pro psychometrickou analýzu testů a jejich položek. ShinyItemAnalysis nabízí psychometrické modely v rámci grafického rozhraní pro volně šiřitelné statistické prostředí R a zpřístupňuje tak jeho funkcionalitu širší veřejnosti. Aplikace pokrývá širokou škálu psychometrických metod, od tradiční položkové analýzy až po složitější latentní modely, nabízí cvičné datové soubory, uvádí rovnice modelů, odhady parametrů a jejich interpretaci, jakož i vybraný zdrojový kód, a je tak vhodným nástrojem pro výuku psychometrických konceptů a jejich implementace v R. Aplikace však také nabízí možnost analýzy vlastních dat a generování reportů a aspiruje tak na to být jednoduchým nástrojem pro rutinní analýzu testů a jejich položek. Závěr článku ukazuje, že ShinyItemAnalysis je dostupným, flexibilním a uživatelsky příjemným nástrojem, který může pomoci tomu, aby se statistická analýza přijímacích i jiných znalostních či psychologických testů stala v praxi samozřejmou záležitostí.In this paper we introduce ShinyItemAnalysis application for psychometric analysis of educational and psychological tests and their items. ShinyItemAnalysis provides graphical interface and web framework to open source statistical software R and thus opens up its functionality to wide audience. Application covers broad range of methods and offers data examples, model equations, parameter estimates, interpretation of results, together with selected R code, and is thus suitable for teaching psychometric concepts with R. The application also aspires to be a simple tool for routine analysis by allowing the users to upload and analyze their own data and by generating analysis report. We conclude by arguing that psychometric analysis should be a routine part of test development in order to gather proofs of reliability and validity of the measurement. With example of admission test to medical faculty, we demonstrate how ShinyItemAnalysis may provide a simple and free tool to routinely analyze tests.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Brady, Norman, und Agnieszka Bates. „The impact of marketisation on undergraduate curriculum in an English university: A Bernsteinian analysis“. Pedagogická orientace 24, Nr. 6 (24.11.2014): 903–18. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-6-903.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Kontext tohoto příspěvku tvoří marketizace terciárního vzdělávání v Anglii, která probíhá od devadesátých let dvacátého století a podle které je hlavní funkcí univerzity funkce ekonomická. Několik po sobě jdoucích vládních strategií zaštiťovalo tento přístup voláním po vytváření „užitečných“ poznatků a po zásobě šikovných absolventů, které potřebují firmy, aby mohly uspět v „globálních ekonomických závodech“. Terciární vzdělávání ve Spojeném království je nyní poháněno takovou dynamikou, ve které jsou univerzity nuceny soutěžit o studenty na kvazi-trhu, pro který je charakteristická rostoucí stratifikace a snížené financování státem. Tento příspěvek zkoumá dopad těchto změn v rámci případové studie kurikula bakalářského studia na ekonomické fakultě jedné z univerzit (a university Business School). Sběr dat probíhal pomocí polostrukturovaných rozhovorů s vyučujícími v bakalářských 918 Norman Brady, Agnieszka Bates programech. Dále byla uskutečněna analýza dokumentů (např. specifikace studijních modulů, oficiální hodnocení a revize studijních programů, strategie fakulty apod.). K interpretaci výsledků byla využita bernsteinovská pedagogická teorie, především pak koncept rekontextualizace. Analýzy naznačují, že diskurzu na Business School dominují požadavky trhu vztahující se k maximalizaci generovaného příjmu. Výsledkem je rekontextualizace pedagogických vztahů jako formy řízení produktu, kterou doprovází řada nezamýšlených důsledků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Soukup, Martin. „Margaret Mead, Derek Freeman a Samoa“. Anthropologia integra 6, Nr. 2 (15.12.2015): 33–43. http://dx.doi.org/10.5817/ai2015-2-33.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předmětem studie je analýza a interpretace kontroverze Freeman versus Mead. V českém prostředí je uvedený spor prezentován výjimečně a vždy v obecné poloze. Do sporu o výzkum Margaret Mead se dosud zapojily desítky akademiků, což svědčí o významu sporu pro antropologii. Cílem studie je přetlumočit podstatu sporu, shrnout a prezentovat hlavní argumenty a uvést spor do kontextu vývoje americkéhoantropologického myšlení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Soukupová, Blanka. „Československo a rodné město jako domov? Čeští Židé a jejich prožitek domova po šoa“. Sociální studia / Social Studies 11, Nr. 4 (21.10.2014): 71–95. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-4-71.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem této studie je analýza pojetí domova u českých Židů (ve významu Židů žijících v českých zemích), v moderní době ideologickopoliticky strukturované menšiny asimilantů (česko- a německožidovských) a národních Židů – sionistů, přeživších šoa, jejichž biografická svědectví se dočkala uveřejnění. Tato data jsou zpracována metodou obsahové kvalitativní analýzy a metodou komparace. Jejich interpretace je uvedena představením jediného celostního etnologického výkladu časově proměnlivého pojetí domova.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Běláček, Jaromír, Emanuel Marques und Paluch Zoltán. „STATISTICKÁ ANALÝZA DAT O PACIENTECHS PSORIÁZOU“. Medsoft 2020 32, Nr. 1 (06.03.2020): 81–84. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2020_1_32_81_84.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Příspěvek pojednává o metodice a výsledcích statistické analýzy dat pořízených při léčbě pacientů s psoriázou na Der-matovenerologické klinice nemocnice Na Bulovce v letech 2015-17. Poměrně velký rozsah datového souboru (čítající K=485 standardních klinických markerů pro N=289 pacientů) vyžaduje aplikovat statistické postupy jako by šlo o hromadné zpracování dat. V příspěvku bude představena logistika tohoto zpracování vycházející z metodik etablovaných v minulosti na oddělení Biostat při 1. LF UK Praha s ukázkou hlavních výsled-ků. Při zpracování takto poměrně rozsáhlého klinického sou-boru dat můžeme používat zavedené statistické metodologie (One-Way resp. Two-Way ANOVA pro opakovaná měření nebo χ2-testy nezávislosti v kontingenčních tabulkách), které však musíme redukovat na několik málo nejefektivnějších třídění. Na jejich základě pak analyzujeme výstupní sestavy statisticky významných p-hodnot pro řadu simultánních a odvozených marginálních testů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Nosková, Marta. „Faktory ovlivňující výkonnost podniku – analýza empirických dat“. Trendy v podnikání 10, Nr. 4 (2021): 34–40. http://dx.doi.org/10.24132/jbt.2020.10.4.34_40.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The question of business performance assessment has been discussed by many researchers. Some resulting indicators of business performance can be applied in all enterprises (e.g. ROE, ROA), some have limited use (e.g. Tobin ́s Q). This paper focuses on finding the aspects (indicators), that could affect business performance itself, rather than to propose new indicators of business performance. The results of this analysis could help the management of enterprise to focus on the right objectives in the future. The research adopted quantitative approach. It is based on analysis of fourteen indicators (i.e. their values) processed in order to prove or disprove their statistical interrelationship with chosen performance indicators (ROE, ROS). The dataset, describing 784 large enterprises in the Czech Republic, was downloaded from Albertina – Gold edition. Data were statistically tested using Spearman ́s correlation coefficient. Findings of this research indicate that in the case of few indicators (such as Equity or Total debt in the case of ROS) the relationship can be proven. These indicators are presented, and results are discussed in the paper, together with the possible future research.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Půtová, Barbora. „Kojot jako kulturní fenomén“. Anthropologia integra 2, Nr. 1 (01.01.2011): 89–95. http://dx.doi.org/10.5817/ai2011-1-89.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předmětem studie je analýza fenoménu kojota jako mytologického, výtvarného a literárního motivu kultury indiánských kmenů obývajících oblast Severní Ameriky. Zvláštní pozornost je věnována tomu, jak se kojot stal symbolem a specifickou sociokulturní konstrukcí, vyjadřující podstatné hodnoty, normy a ideje zkoumaných indiánských kultur. Součástí této studie je interpretace obrazu kojota v moderní a postmoderní společnosti jako nositele takových vlastností, jako jsou zlotřilost, šprýmařství, tvořivost a hravost. Cílem studie je uchopit prostřednictvím antropologické a kulturologické analýzy významovou rozmanitost konceptu kojota v konkrétním historickém a kulturním kontextu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
11

Půtová, Barbora. „La boîte de Pandore dans ľoeuvre de Félicien Rops“. Anthropologia integra 3, Nr. 1 (01.01.2012): 61–67. http://dx.doi.org/10.5817/ai2012-1-61.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předmětem studie je analýza temných stránek lidské sexuality v uměleckých dílech belgického ilustrátora a grafika Féliciena Ropse (1833–1898). Cílem studie je představit tohoto předního reprezentanta symbolismu a dekadence z hlediska jeho umělecké interpretace takových témat, jako jsou lesbismus, zoofilie, sodomie, voyeurismus a další alternativní formy sexuálního života. Ropsovo kontroverzní dílo je zasazeno do kontextu doby, v níž bylo sexuální násilí, erotická destrukce, animální pudy, vášně a zkaženost zahalena do symbolů a alegorií. Félicien Rops dokázal svým dílem dekonstruovat hodnoty a normy měšťácké morálky a uměleckými prostředky vyjádřit různé podoby lidské sexuality.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
12

Žák, Vojtěch. „Metody sběru dat využívané didaktikou fyziky v mezinárodním prostředí“. Scientia in educatione 7, Nr. 2 (31.12.2016): 18–33. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.349.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Strategickým cílem výzkumu, jehož součástí je tato přehledová studie, je reï¬ektovat vývoj a současný stav didaktiky fyziky (physics education research, dále PER). Cílem této studie je podat přehled metod sběru dat, a podpořit tak diskuzi o metodách výzkumu využívaných v této oblasti. K řešení výzkumného problému byl použit kvalitativní přístup a za metodu sběru dat obsahová analýza výzkumných sdělení. Za zdroj těchto textů byla zvolena databáze SCOPUS, přičemž analýza se omezila na relevantní časopisecké články, které byly publikovány v letech 2010 až 2014 a které jsou psány anglicky. Celkem bylo analyzováno 146 článků. Jako metody sběru dat jsou využívány v oblasti PER dotazník, interview a didaktický (zejména konceptuální) test. Dále se uplatňuje analýza nejrůznějších dokumentů, pozorování, příp. další metody. Přínosem pro další výzkum v oblasti PER, ať na mezinárodní nebo lokální úrovni, může být fakt, že v mezinárodním prostředí existují standardizované výzkumné nástroje, zejména konceptuální testy a různé dotazníky. Protože tato studie abstrahuje do značné míry od fyzikálního obsahu, mohou být uvedená zjištění přínosná i pro výzkumníky v oblasti science education research.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
13

Voda, J. „Manažerské rozhodování při řízení kvality školy“. Pedagogická orientace 22, Nr. 3 (16.06.2012): 428–51. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2012-3-428.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V textu je představena metodologická aplikace design-based research při zjišťování závislosti manažerského rozhodování a kvality školy. S oporou o teoretické principy rozhodování a koncept kvalitní školy bilancujeme reálné výsledky rozhodovacích procesů ve fázi zakládání školy a tvorby školního kurikula. Jedná se o soukromou bilingvní základní školu s prvním stupněm. Východisko kvality této školy je spatřováno v kvalitě rozhodovacích procesů. V rozpětí čtyř let sledujeme, jak v cyklickém procesu analýza-návrh-evaluace-nový návrh dochází k posunům a přehodnocování původních rozhodnutí. Na základě získané procesní zkušenosti nabízíme interpretace, které mohou zpětně přispět k rozšíření poznání rozhodovacích procesů managementu škol. Současně zužitkováváme výsledky výzkumu k vytříbení praktického řešení ve prospěch zkoumané školy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
14

Půtová, Barbora, und Václav Soukup. „Umění království Benin“. Anthropologia integra 5, Nr. 2 (01.06.2014): 55–71. http://dx.doi.org/10.5817/ai2014-2-55.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předmětem studie je deskripce, klasifikace, analýza a interpretace funkcí a významů uměleckých artefaktů, které se dochovaly z období rozkvětu království Benin. Studie prezentuje konkrétní umělecké předměty v kontextu dlouhodobé historické kontinuity starých nigerijských kultur. V ohnisku analýzy je zejména problematika výroby bronzových artefaktů, jejich typologie, význam a funkce v rámci beninského kulturního systému. Interpretovány jsou různé typy uměleckých děl – bronzové desky, pamětní hlavy, slonovinové artefakty, oltáře předků, oltáře rukou nebo rituální tyče. Opomíjeny nejsou ani šperky, dřevěné řezby užitných, dekorativních i rituálních předmětů a zvířecí skulptury. Cílem studie je také upozornit na skutečnost, že beninské artefakty, které se v důsledku britské invaze do Beninu roku 1897 ocitly ve sbírkách předních světových muzeí, změnily svoji původní funkci a dnes jsou vnímány jako svébytná třída uměleckých děl.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
15

Jurkovičová, Lenka. „Archeozoologické spracovanie zvieracích pozostatkov zo šibenice pri Slavkove“. Anthropologia integra 8, Nr. 2 (15.12.2017): 31–35. http://dx.doi.org/10.5817/ai2017-2-31.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V doplnění kontextu informací o šibenici ze Slavkova byla provedena archeozoologická analýza, s cílem popsat výskyt živočichů na této lokalitě a rozšířit tak možnosti interpretace archeologické situace. Analyzovaný osteologický materiál byl na základě podrobného zhodnocení tafonomických projevů na kostech rozčleněn do dvou chronologických úseků – první náležející původnímu kontextu provozu šibenice, druhý spíše recentního charakteru. Z prvního období pochází šest druhů domácí i volně žijící fauny, v mladší části souboru bylo identifikováno několik druhů malých či drobných savců, a také pozůstatky ptactva. Lidské zásahy, které byly pozorovány na domestikované fauně ve starším období, svědčí o využití těchto zvířat v rámci potravní strategie lidí na popravišti; stopy natrávení žaludečními šťávami a charakteristické lomy na některých kostech volně žijící fauny v obou etapách odkazují na možné nahromadění vývržků dravým ptactvem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
16

Půtová, Barbora. „Renesanční ideál krásy: Tizianova Toaleta mladé ženy“. Anthropologia integra 11, Nr. 2 (16.12.2020): 35–41. http://dx.doi.org/10.5817/ai2020-2-35.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předmětem studie je uměnovědná deskripce, analýza a interpretace Tizianova plátna Toaleta mladé ženy (1512−1515) z Obrazárny Pražského hradu. Ve studii je uplatněn ikonografický přístup k výkladu konkrétních motivů, včetně postižení historických, výtvarných i literárních předloh a vlivů. Pozornost je kladena zejména na motiv zrcadla, zrcadlení a renesanční ideál ženy v kontextu dobové módy, péče o tělo a tělesný půvab. V této souvislosti je popsán a analyzován také vznik ženského polovičního portrétu jako výtvarné inovace v dílech benátských mistrů první třetiny 16. století. Studie neopomíjí ani další verze a variace tohoto plátna z okruhu dílny Tiziana nebo malíře, kteří ve své umělecké tvorbě navázali na obraz Toaleta mladé ženy. V závěru studie je prezentován akviziční osud plátna a jeho výskyt ve sbírce Rudolfa II. na Pražském hradě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
17

Novák, Petr. „Panel Data Analysis“. Acta Oeconomica Pragensia 15, Nr. 1 (01.02.2007): 71–78. http://dx.doi.org/10.18267/j.aop.40.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
18

Kyselovská, Tereza. „Kritická analýza judikatury Soudního dvora EU ve věcech určení mezinárodní příslušnosti soudů v případě pomluvy a porušení osobnostních práv na internetu“. Časopis pro právní vědu a praxi 26, Nr. 4 (12.12.2018): 589. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-4-1.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tento článek se věnuje analýze kritéria pro určení příslušnosti soudů spočívající v „místě škodné události“ pro spory vyplývající z pomluvy a porušení osobnostních práv informacemi zveřejněnými na internetu, které je upraveno v článku 7 odst. 2 Nařízení Brusel Ibis. Předmětem analýzy jsou rozhodnutí Soudního dvora EU ve věcech Bier, Shevill, eDate a Bolagsupplysningen, ve kterých Soudní dvůr EU mimo jiné vytvořil tzv. „mozaiku“ pro žaloby na náhradu škody a nové jurisdikční kritérium „centrum zájmů poškozeného“. Tato rozhodnutí jsou kriticky analyzována z pohledu povahy šíření informací na internetu a vhodnosti a účelnosti této interpretace v kontextu cílů a principů, na kterých je Nařízení Brusel Ibis založeno.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
19

Drnovský, Pavel, Peter Milo und Tomáš Tencer. „Zaniklá středověká vesnice Habřinka u Hořiněvsi (okres Hradec Králové) : analýza a interpretace povrchových sběrů a geofyzikálního měření“. Archaeologia historica, Nr. 1 (2020): 123–39. http://dx.doi.org/10.5817/ah2020-1-5.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
20

Plašil, Miroslav, und Petr Vlach. „Visual Analysis of Multivatiate Data“. Acta Oeconomica Pragensia 15, Nr. 1 (01.02.2007): 97–113. http://dx.doi.org/10.18267/j.aop.43.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
21

Ferfecký, Jan, Jan Scheuer und Josef Šíp. „Volby do obecních zastupitelstev 2018 – analýza volební judikatury krajských soudů“. Časopis pro právní vědu a praxi 28, Nr. 1 (24.03.2020): 71. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-1-5.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek se zabývá analýzou soudního přezkumu voleb do obecních zastupitelstev v roce 2018 napříč jednotlivými krajskými soudy, přičemž se soustředí na dva významné procesní aspekty návrhů na takový přezkum – účastníky řízení (včetně detailnějšího rozboru osoby navrhovatele, tj. aktivní legitimací k podání návrhu) a posouzením druhů návrhů ze strany krajských soudů, neboť toto posouzení má vliv na následný přezkum, který soud provádí. To vše článek analyzuje na základě kvantitativního sběru dat – všech rozhodovaných věcí týkajících se přezkumu voleb do obecních zastupitelstev v roce 2018.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
22

Lorenz-Meyer, Dagmar. „Jak v praxi ovlivnit spory o hranice? Proč se nepodařilo přírodovědce přesvědčit o významnosti genderu“. Sociální studia / Social Studies 9, Nr. 3 (19.07.2012): 65–83. http://dx.doi.org/10.5817/soc2012-3-65.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Feministické bádání jako analytická tradice a intervencionistický projekt již dlouho zkoumá hranice, jež jsou hluboce vepsány do západního myšlení a pojetí racionality. Tento článek vychází z myšlenky, že schopnost v praxi destabilizovat hranice pokulhává za důmyslností analýz opakovaného utváření hranic. Jádrem feministické praxe je zájem zpochybňovat nákresy hranic a měnit to, co je považováno za přirozené, normální či skutečné. Mimo svůj vlastní „okrsek“ však feministé a feministky mohou být při tvoření těchto interferencí do přijímaných způsobů myšlení a jednání méně úspěšní. Článek se hlásí k feministické výzvě přijmout „neúspěch“ výzkumné intervence a prozkoumat to, jak „se může stát zdrojem nebo příležitostí pro nové (ač ne nutně účinnější) strategie, modely, interpretace a způsoby bytí“. Na příkladu prezentace o příležitostech a nebezpečích vědecké excelence autorka přezkoumává své vlastní intervence a intervence svých diskusních partnerů. Analýza je vedena úvahami o tom, jak lépe hovořit o genderu a genderování, jak ho pojmenovat, aniž bychom ho zredukovali na něco pevného a jednotného a zkoumané znovu vepsali do dominantních reprezentací.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
23

Žák, Vojtěch. „Disertační práce z didaktiky fyziky obhájené v České republice v letech 2004 až 2013 – přehled a analýza“. Scientia in educatione 6, Nr. 2 (13.12.2015): 35–50. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.235.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem této studie je analyzovat disertační práce z didaktiky fyziky obhájené v posledních letech v České republice. Strategickým cílem je reflektovat vývoj a stav didaktiky fyziky, a přispět tak k jejímu rozvoji (a také k rozvoji dalších oborových didaktik). K výzkumu byl použit kvalitativní přístup, metodou sběru dat byla analýza jednotlivých disertačních prací. Analyzovány byly práce obhájené v letech 2004 až 2013 na některé z českých vysokých škol. Kromě základního přehledu, jako je zejména počet prací obhájených v jednotlivých letech, se studie soustřeďuje na analýzu metod sběru dat použitých v disertačních výzkumech, stupeň školy (vzdělávání), jehož problematiku práce řeší, fyzikální obsah a zaměření práce z hlediska vzdělávání. Ukazuje se, že počet obhájených prací se v posledních letech obecně zvyšuje. Nejčastěji používanými metodami sběru dat jsou dotazník a didaktický test. Práce se nejvíce zaměřují na střední školy (z nich nejčastěji na gymnázia) a zabývají se různými fyzikálními oblastmi. Jsou často zaměřeny na začlenění určitého fyzikálního nebo interdisciplinárního tématu do kurikula (např. biofyziky), na hodnocení a informační technologie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
24

Camara, A. H. „Faktorová analýza v Mössbauerovì spektroskopii a RTG difrakèní fázové analýze / Factor analysis in Mössbauer spectroscopy and X-ray diffraction analysis“. Koroze a ochrana materialu 58, Nr. 3 (01.11.2014): 88–94. http://dx.doi.org/10.2478/kom-2014-0010.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Ze souboru vzorků obsahujících železo byly metodami Mössbauerovy spektroskopie a rtg difrakční analýzy získána data, na která byla aplikována faktorová analýza, díky níž bylo zjištěno, kolika faktory lze vysvětlit celkový rozptyl dat. Došlo tedy k vyčíslením faktorového skóre, k redukci počtu proměnných a vzniku faktorů, kterými byly nahrazeny původní proměnné. U Mössbauerovy spektroskopie se jedná o šest faktorů, kterým bylo přiřazeno šest původních proměnných a u rtg difrakční analýzy byly zjištěny tři faktory, kterým byly přiřazeny tři původní proměnné.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
25

Tůma, František. „Konverzační analýza a interakce ve třídě: východiska a metodologické aspekty“. Pedagogická orientace 26, Nr. 3 (15.10.2016): 415–41. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-415.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem předkládané metodologické studie je pojednat o etnometodologické konverzační analýze jako o metodě uplatnitelné ve výzkumu interakce ve třídě. Studie nastiňuje stav teoretické a metodologické reflexe v této oblasti pedagogického výzkumu (část 1), vymezuje pozici konverzační analýzy a pojednává o intersubjektivitě v interakci, k jejímuž hlubšímu pochopení může konverzační analýza přispět (část 2). Studie dále pojednává o východiscích konverzační analýzy, ze kterých jsou odvozeny principy a postupy při transkribování a analýze dat (část 3). Tyto principy a postupy jsou na vybraných datových ukázkách názorně ilustrovány, přičemž je pozornost věnována i párovým sekvencím, střídání mluvčích a opravám, které představují oblasti zájmu konverzační analýzy (část 4). V závěru textu je pojednáno o kritice konverzační analýzy a některých vývojových tendencích v konverzačněanalytickém výzkumu. Je vyvozeno, že konverzační analýza umožňuje postihnout lokálně utvářené vzájemné porozumění mezi účastníky v interakci a zároveň zohlednit institucionální (didaktické) aspekty interakce ve třídě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
26

Rabušicová, Milada, und Klára Záleská. „Metodologické otázky srovnávací pedagogiky: podněty pro koncipování komparativních studií“. Pedagogická orientace 26, Nr. 3 (15.10.2016): 346–78. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-346.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem je v kritickém přehledu zhodnotit metodologické postupy, jež se objevily ve srovnávací pedagogice v průběhu jejího nedávného vývoje a jež jsou využívány aktuálně. Zdroje autorky hledaly převážně v zahraniční literatuře posledních dvou dekád. Metodologické otázky srovnávací pedagogiky se obvykle řeší v kategoriích účelů srovnávacích studií (deskripce, analýza, explanace, predikce), výzkumných paradigmat (kvalitativní, kvantitativní, kombinace), výzkumných designů (případové studie, large-scale surveys), různých teoretických a metodologických přístupů (pluralita metod a výzkumných technik), modelů komparace a šířky a hloubky záběru srovnávacích studií (lokální, regionální, globální), využívaných zdrojů (vlastní sběr dat, metaanalýza existujících dat, dokumenty), role výzkumníků a konečně jejich metodologických limitů. Účelem je poskytnout čtenáři obrázek o možných variantách, s nimiž může výzkumník vstupovat do designování své srovnávací studie, a to v některých případech i s příklady již realizovaných srovnávacích výzkumů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
27

Rendl, M., und N. Vondrová. „Kritická místa v matematice u českých žáků na základě výsledků šetření TIMSS 2007“. Pedagogická orientace 24, Nr. 1 (28.02.2014): 22–57. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-1-22.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem empirické studie je popsat kritická místa matematiky základní školy, jak je lze vysledovat z výsledků našich žáků 8. ročníků v TIMSS 2007, a identifikovat pravděpodobné příčiny jejich obtížnosti. V první části je stručně uveden kontext výzkumu – mezinárodní srovnávací výzkumy v matematice a možnosti sekundární analýzy jejich dat. Ve druhé části podrobně popisujeme metodologii výzkumu. Analyzovali jsme data z tzv. almanachů TIMSS (výsledky našich žáků na úrovni konkrétních úloh a odpovědi učitelských dotazníků). K interpretaci možných příčin jsme používali také kurikulární dokumenty a analýzu zřejmě nejpoužívanější řady učebnic matematiky pro základní školy. Stanovili jsme kritérium, podle něhož je možné rozhodnout, zda je výkon našich žáků u dané úlohy pod jejich standardem, přičemž jsme vycházeli z porovnání jejich průměrné úspěšnosti s průměrnou úspěšností mezinárodního souboru. Tak byly identifikovány tzv. slabé a velmi slabé úlohy. Ty byly rozděleny do tří oblastí, které tedy můžeme považovat za místa, která jsou v matematice pro české žáky kritická: Algebra (s podoblastmi Funkce, Substituce, Rovnice a nerovnice, Výrazy), Posloupnosti, Obrazce a tělesa. U každé z těchto oblastí jsou prezentovány slabé a velmi slabé úlohy spolu s nástinem povahy obtíží, které při jejich řešení čeští žáci zřejmě měli, a jejich možných příčin. Ukazuje se, že je nutné získat ještě hlubší vhled do problematiky pomocí klinických rozhovorů přímo se žáky. To bude předmětem dalších článků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
28

Rusek, Martin. „Analýza disertačních prací z didaktiky chemie obhájených v České republice v letech 2003-2014“. Scientia in educatione 6, Nr. 2 (19.01.2016): 16–34. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.233.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Analýza disertačních prací z didaktiky chemie obhájených mezi lety 2003–2014 byla provedena v rámci iniciativy zaměřené na zvyšování úrovně doktorského studia v oborových didaktikách. Jedná se o snahu posílení pozice oborových didaktik přírodovědných předmětů v České republice. Prvním z kroků je analýza disertačních prací z didaktik přírodovědných oborů. Dalším plánovaným krokem je zřízení portálu pro snazší sdílení disertačních prací i jiných textů za účelem lepší návaznosti prací i spolupráce doktorandů. V daném časovém rozmezí bylo u nás obhájeno 39 disertačních prací z didaktiky chemie. Ty byly analyzovány s ohledem na tematické zaměření práce, stupeň škol, využité metody sběru dat a publikační činnost autorů disertačních prací. Počet obhájených disertací postupně vzrůstá. Práce jsou převážně zaměřeny na výuku chemie na gymnáziu, mezi nejčastěji se objevujícími tématy je edukační experiment, v poslední době i informační a komunikační technologie ve výuce. V závěru je text apelem na usnadnění sdílení disertačních prací a další podporu doktorského studia. Spolu se závěry akreditační komise uváděnými v textu může přispět ke zvyšování kvality doktorského studia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
29

Šamajová, Vendula. „Grassiho test organicity: Recenze metody“. TESTFÓRUM 5, Nr. 7 (29.03.2016): 85–92. http://dx.doi.org/10.5817/tf2016-7-105.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Na první pohled patrnou přednost Grassiho testu představuje jeho zamýšlená jednoduchost, která se projevuje v relativně snadné, jednoznačné a časově úsporné administraci řešení úloh. V případě interpretace výsledků jsou rovněž vymezena kritéria, která determinují základní strukturu hodnocení. Větší nároky na schopnosti a zkušenosti administrátora však vyžaduje kvalitativní analýza chování a posouzení validity, které jsou nezbytnou součástí závěrečné syntézy a interpretace zjištění. Kvalitativní hodnocení jako předpoklad pro využití celého potenciálu testu, zdůrazňované například v Thomasově studii, tedy zmíněnou jednoduchost podstatně problematizuje (Thomas, 1963).Užitečný je dále princip testu, v jehož základu stojí 4 úrovně řešení úloh reflektující schopnosti percepce prostorových vztahů, postižení logických vazeb i abstrakce, které mají navíc prokazatelný vztah k IQ (Grassi, 1947). Dosažený čas dále vypovídá o psychomotorickém tempu.Autoři české verze naznačují dobrou citlivost Grassiho testu pro detekci vznikajícího organického poškození již v raném stádiu jeho vývoje, kdy některé jiné psychologické i neurologické nástroje selhaly, což však opírají pouze o zjištění výše uvedené neadekvátně reportované validizační studie (Koubek & Roušalová, 1992). V současné době navíc toto tvrzení nemusí být relevantní.Problematickou vlastností metody může být závislost výkonu na aktuálním rozpoložení a motivaci pacienta. I přesto však byla Grassim i autory české verze testu zjištěna dostatečně vysoká reliabilita ve smyslu stability v čase.Původní Grassiho test, na rozdíl od jeho české verze, dále postrádá údaje pro zachycení vztahu mezi testovým skórem a IQ, přestože na něm zakládá interpretaci výsledků.Předmětem kritického zvážení při rozhodování o použití Grassiho testu by měla být také skutečnost absence přinejmenším u nás dostupných aktuálních norem a informačních zdrojů o této metodě obecně.S ohledem na zmíněná pozitiva a negativa vnímám Grassiho test jako relativně spolehlivý a užitečný psychodiagnostický nástroj, který může významně přispět k rozpoznání organicity a být impulsem pro další vyšetření za účelem specifikace diagnózy. V kontextu českého prostředí je však přinejmenším jednodušší zvolit metody (BVRT, TMT, Kohsův test), které jsou u nás více rozpracovány, případně disponují aktuálnějšími informacemi (Svoboda, Humpolíček, & Šnorek, 2013).
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
30

Pappa, Christina Ioanna, Christian Kosel, Katharina Schnitzler und Tina Seidel. „Using eye-tracking to investigate teacher gaze: Data accuracy and drawing of meaningful dynamic areas of interest in video stimuli“. Pedagogická orientace 29, Nr. 4 (28.12.2020): 401–23. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2019-4-401.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Studie, které zkoumají pozornost učitelů skrze eye-tracking vykazují velkou různorodost co se týče stylu reportování a pohledu na kvalitu dat. Důvodem může být to, že eye-tracking je v oblasti výzkumu učitele poměrně novou metodou a systematická metodologická doporučení prozatím neexistují. To se týká především kvality sbíraných dat (tedy přesnosti) a způsobu jejich zpracování skrze vykreslení dynamických oblastí zájmu (areas of interest, AOI) ve video stimulech. Předkládaná studie zkoumá vliv různých hladin akceptované přesnosti dat na počet fixací a tři způsoby vykreslení AOI (AOI ve tvaru žáka kreslená pomocí křivek; AOI tváře žáka kreslená pomocí oválů; AOI oblasti žáka vykreslená obdélníkem) na standardní eye-trackingové proměnné: počet fixací, počet pohledů (glances) a délka fixace. 62 účastníků sledovalo video stimul s pěti označenými žáky, kteří představovali cílové AOI. Byla provedena jednoduchá analýza rozptylu s cílem určit vliv různých hladin přesnosti dat (>1°, > 0.5° to ≤ 1.0°, and ≤ 0.5°) na počet ficaxí. Vliv tří typů vykreslení dynamických AOI byl zkoumán pomocí několika jendofaktorových analýz rozptylu s opakovaným měřením. Výsledky neukázaly významný rozdíl mezi jednotlivými hladinami přesnosti. Významné rozdíly byly ale pozorovány u různých typů AOI. Při použití obdélníků bylo zaznamenáno více fixací a více návštěv AOI než u dalších dvou typů AOI. Nejdelší průměrné fixace byly zaznamenány u AOI zaměřených pouze na tváře žáků. Tyto výsledky nazančují, že je nutné zvážit výběr tvaru AOI v závislosti na výzkumné otázce a pozice AOI v prostoru a zároveň věnovat pozornost přesnosti dat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
31

Koubek, Petr. „Být sama sebou: případová studie subjektivních teorií učitelky v kontextu profesního rozvoje“. Pedagogická orientace 26, Nr. 1 (02.04.2016): 95–116. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-1-95.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Případová studie představuje subjektivní teorie řídící jednání učitelky humanitních předmětů ve škole s obtížnými podmínkami. Navazuje na předchozí publikace autora, které šíře vymezily výzkumný koncept, cíle a metodologii. Studie představuje základní analytické přístupy ke zpracování dat sebraných v přirozeném prostředí realizace výuky: (a) rekonstruování subjektivních teorií učitelky, (b) ověření jejich adekvátnosti porovnáním s reálnou výukou, (c) sémantické porovnání subjektivních teorií řídících jednání učitelky s informacemi o jejím profesním rozvoji, (d) analýza a diskuse kongruence zjištění v kontextu pedagogické vědy; a otevírá tak možnosti pro další analýzy a syntetické zpracování sebraných dat, které svým rozsahem již překračují rámec a možnosti této studie. Případová studie naznačuje, že sledovaná učitelka sdílí některé charakteristiky s učiteli experty (Píšová et al., 2013). Ukázala se též vysoká míra konzistence jejího myšlení a jednání, stejně jako vysoká míra zvažování a uvažování o vlastním jednání v širším kontextu jejího profesního rozvoje (Hargreaves & Fullan, 2012). V závěru studie jsou shrnuty poznatky a formulována doporučení pro další výzkum subjektivních teorií učitelky v kontextu jejího profesního rozvoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
32

Dvořák, Dominik. „Důraz školy na akademický úspěch: TIMSS 2011 jako sonda do reformy v České republice“. Pedagogická orientace 25, Nr. 4 (14.09.2015): 583–604. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-4-583.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V šetření TIMSS 2011 se objevil index nazvaný „důraz školy na studijní úspěch“ (SEAS). Cílem článku je osvětlit skutečnost, že české školy vykazují poměrně nápadné hodnoty tohoto indexu. Dále pomocí SEAS analyzuje vztah mezi postoji českých škol k reformě a znalostmi a dovednostmi jejich žáků. Teoretický úvod popisuje konstrukt akademický optimismus a index SEAS zavedený v šetření TIMSS. Následně je provedena explorativní sekundární analýza dat o úrovni složek SEAS v případě českých škol se zaměřením na nápadné odchylky hodnot. Práce vychází z výsledků žáků čtvrtých ročníků v matematickém testu TIMSS 2011 a z odpovídajících učitelských a ředitelských dotazníků. Pro analýzu vztahů v datech jsou použity základní prostředky popisné a inferenční statistiky. Zjištění ukazují na disproporčně nízkou důvěru ředitelů ve snahu žáků ve škole dobře prospívat, která je společná regionálnímu klastru zemí. Dále analýza přinesla nečekaná zjištění o vztahu mezi postoji ředitelů a učitelů ke kurikulární reformě a výsledky jejich žáků v matematice. Z literatury známá i naše původní zjištění o komponentách indexu SEAS v podmínkách českých škol přinášejí zajímavé pohledy mj. na vnímání reformních procesů v českých školách a doplňují tak literaturu o implementaci, resp. recepci reformy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
33

Šeďová, K., und R. Švaříček. „Jak psát kvalitativně orientované výzkumné studie. Kvalita v kvalitativním výzkumu“. Pedagogická orientace 23, Nr. 4 (16.09.2013): 478–510. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-4-478.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem této metodologické studie je definovat základní pravidla dobré kvalitativně orientované empirické studie, to znamená výzkumné zprávy prezentující výsledky kvalitativního výzkumného šetření, která je určena k publikaci v odborném vědeckém časopise. Sdílíme přitom odstup vůči jednoznačně formulovaným kritériím kvality kvalitativního výzkumu, která mohou omezovat autonomii výzkumníka v rozhodování o vlastních postupech. Naše pravidla je proto třeba vnímat jako rámcová doporučení, která umožní autorovi udržet kontrolu nad kvalitou vlastního výzkumu. Uváděná pravidla se vztahují ke čtyřem klíčovým oblastem výzkumné zprávy: věnujeme se (1) teoretickému rámci studie, (2) popisu plánu a průběhu výzkumu, (3) výstupům z analýzy a interpretaci dat a (4) jazyku a stylu psaní výzkumné zprávy. Postupně definujeme 16 základních pravidel kvalitativního psaní, která vykládáme za pomoci metodologické literatury a komentovaných příkladů z publikovaných i nepublikovaných kvalitativních studií. Domníváme se, že uvedená pravidla lze doporučit začínajícím autorům odborných vědeckých textů určených pro recenzované pedagogické časopisy jako základní vodítka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
34

Pakosta, Petr. „Jedináček a rozvod – vliv rozvodu na reprodukční dráhu žen“. Sociální studia / Social Studies 5, Nr. 2 (01.05.2008): 55–68. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-2-55.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek analyzuje vztah mezi dvěma jevy, a to rostoucí rozvodovostí bezdětných a podílem matek s jedním dítětem – jedináčkem. Testuje hypotézu, zda rozvod bezdětné ženy nemůže stát za jejím konečným rozhodnutím porodit jedno dítě. Hypotéza je opřena o předpoklad, že rozvod bezdětné ženy přeruší její reprodukční dráhu, zkrátí sociálně a biologicky dané plodné období ženy a zvýší tak pravděpodobnost porodu jedináčka. Analýza ukazuje, že rozvedené bezdětné ženy mnohem častěji nakonec porodí jedno dítě. Jejich podíl je však, i přes stoupající rozvodovost, velice nízký, a nemůže proto zásadně ovlivnit podíl jednodětných matek v populaci. Práce vychází z dat o porodech v České republice mezi roky 1993 až 2004.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
35

Helešic, Jiří, und Jan Górecki. „ANALÝZA VÝSLEDKŮ SLEDOVÁNÍ KONDIČNÍCH PŘEDPOKLADŮ SPORTOVNÍHO VÝKONU MLADÝCH KRASOBRUSLAŘŮ POMOCÍ METOD PRO DOBÝVÁNÍ ZNALOSTÍ Z DAT“. Acta academica karviniensia 11, Nr. 2 (30.06.2011): 28–43. http://dx.doi.org/10.25142/aak.2011.020.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
36

Bendl, Stanislav, Hana Voňková, Ondřej Papajoanu und Eva Vaňkátová. „Analýza metodologických přístupů k výzkumu chování žáků ve školách: problematika neporovnatelnosti žákovského sebehodnocení“. Pedagogická orientace 28, Nr. 4 (28.12.2018): 627–62. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-4-627.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Problematika měření výstupů školního vzdělávání je velice podstatná jak pro výzkumníky, tak pro pedagogy z praxe. Můžeme rozlišit dva hlavní typy výstupů: výstupy v oblasti studijních výsledků (např. v matematice, informačních a komunikačních technologiích či dějepisu) a výstupy v oblasti chování (školní kázeň). Oba typy výstupů jsou ve škole hodnoceny a známkovány. Pokud bychom však nechali různé učitele hodnotit znalosti a dovednosti stejných žáků, jejich hodnocení by se nezřídka lišilo, což se týká i hodnocení chování žáků. Vyvstává tak následující otázka: Jak přesně měříme výstupy školního vzdělávání? Tato studie má následující cíle: (a) popsat běžně užívané metodologické přístupy k měření chování žáků ve školách a diskutovat jejich výhody a nevýhody. Konkrétně se studie zaměřuje na analýzu školní dokumentace, rozhovory, pozorování a dotazníková šetření. Sekce zabývající se školní dokumentací obsahuje empirickou analýzu školní dokumentace vybraných českých škol; (b) navrhnout inovativní přístup k měření chování žáků ve školách, který by kombinoval žákovské sebehodnocení a žákovské vzájemné hodnocení s metodou ukotvujících vinět s cílem zlepšení porovnatelnosti získaných dat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
37

Blažková, Martina, und Richard Macků. „Socioedutainment v prostředí letního tábora? Nevyužitá příležitost!“ Pedagogická orientace 27, Nr. 4 (28.02.2018): 558–74. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-4-558.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Text se zabývá obecným přesahem dětských táborů do běžného života jeho účastníků s důrazem na potenciál, který dětský tábor má pro rozvoj v období mladšího školního věku. Pojednává krátce o ideových kořenech dětských táborů, které jsou typické pro český kontext. Klíčovým tématem, které autoři příspěvku otvírají, je teorie socioedutainmentu. Tento koncept autoři staví na tzv. edutainmentu a rozšiřují tak chápání pojmu na sociální rozměr osobnosti, přičemž za základní metodu pro rozvoj osobnosti je považována hra. Hra pojímaná teorií sociedutainmentu jako činitel umožňující učit se sociálním dovednostem v sociálním prostředí. Celý koncept následně propojují s procesem socializace. Druhá část příspěvku popisuje koncept socioedutainmentu pomocí empirické sondy provedené mezi bývalými účastníky dětských táborů. Autoři využili pro získání dat polostrukturované rozhovory s bývalými účastníky dětských táborů a s rodiči těchto účastníků. Pro zpracování dat byla využita rámcová analýza. Autoři popisují detailní postup rámcové analýzy dat včetně jejího teoretického zakotvení. Následně předkládají podrobný popis zjištěných informací. Výstupy jsou autory vzájemně propojovány a zobecňovány, a přináší tak komplexní popis zjištění celého šetření. Zjištění jsou autory prezentována odděleně pro danou skupinu respondentů, což autorům následně umožňuje zjištění vzájemně porovnávat a poukázat tím na shody či neshody v pojetích obou skupin respondentů. V závěru příspěvku autoři shrnují zjištění z empirického šetření a staví je do kontrastu s realitou skutečných dětských táborů a tím, jak instruktoři těchto táborů využívají prostředků pro dosažení edukačního potenciálu tábora.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
38

Patschová, Nela. „Dědečkové vs. babičky. Prarodičovství v kontextu aktivního stárnutí“. Sociální studia / Social Studies 11, Nr. 3 (21.07.2014): 51–73. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-3-51.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek se zabývá tématem dědečkovství ve srovnání s babičkovstvím. Dědečkům a jejich prožívání dědečkovské role byla v dosavadních výzkumech věnována jen velmi malá pozornost, v České republice obzvlášť. Dosud zde neexistuje konzistentní teoretický koncept prarodičovství, a proto se tento článek zaměřuje na odlišné kontexty prarodičovství, jako jsou genderové stereotypy, demografická a sociální změna nebo přetíženosti role stárnoucích jedinců. Všímá si také faktorů, které ovlivňují péči o děti ze strany dědečků. Analýza dat SHARE poté zkoumá vliv těchto faktorů na frekvenci péče poskytované vnoučatům jejich prarodiči, přičemž srovnává dědečky a babičky. Její výsledky potvrzují vliv rodinného stavu, věku, zdraví, ekonomické aktivity a počtu vnoučat. Článek, který je součástí širšího výzkumného projektu o dědečkovství, nabízí rovněž doporučení pro další výzkum dědečků a jejich role v rodině.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
39

Chemistra, Paul, Pegri Aripin, Fuadur K, Ayi Syaeful Bahri, Amien Widodo, Firman Syaifuddin, Widya Utama und Jaka Rahadiansyah. „PENGOLAHAN DAN INTERPRETASI DATA LOG FMI (FULLBORE FORMATION MICROIMAGER) UNTUK ANALISA REKAHAN“. Jurnal Geosaintek 4, Nr. 1 (20.01.2018): 1. http://dx.doi.org/10.12962/j25023659.v4i1.3737.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
40

Fíglová, Zuzana. „Econometric Analysis of Panel Data Applied to Household Characteristics“. Acta Oeconomica Pragensia 15, Nr. 1 (01.02.2007): 13–19. http://dx.doi.org/10.18267/j.aop.32.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
41

Marić Jurišin, Stanislava. „HUMANISTIČKO - EKOLOŠKA DIMENZIJA U TEORIJSKIM POLAZIŠTIMA VASPITANJA I OBRAZOVANJA ZA ODRŽIVO DRUŠTVO“. Педагошка стварност 64, Nr. 1 (16.01.2019): 62–75. http://dx.doi.org/10.19090/ps.2018.1.62-75.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Prateći savremene trendove u distribuciji znanja, pedagogija u holističkom duhu poimanja sveta, uspostavlja sve tešnje veze i odnose sa ekologijom. Na osnovu tih interakcija i sveobuhvatne interpretacije pedagoškog diskursa u ekologiji i ekološkog diskursa u pedagogiji nastaje i koncept ekopedagogije. Ekopedagogija izrasta na ekološkom vaspitanju i obrazovanju koje ima za cilj da kod pojedinca razvije ekološku svest, omogući sagledavanje inicijalnog stanja, ali i da pruži perspektivu i strategiju za buduće naraštaje, koji će svoje uporište imati upravo u održivom društvu. Reč je o društvenom idealu koji treba da dovede do poboljšanja uslova života na ekonomskom i drušvenom planu bez narušavanja prirodnog ekvilibrijuma. Baveći se analizom ovog filozofskog, teorijskog i praktičnog konstrukta u radu je dat prikaz ekopedagoških strujanja, sa posebnim osvrtom na humanističko-ekološku dimenziju u sublimiranim teorijskim polazištima vaspitanja i obrazovanja za održivo društvo. U radu je takođe data analiza relevantne osnove za konceptualizaciju vaspitanja i obrazovanja za održivo društvo u vidu teorijskih polazišta poput Ekološke etike, Socijalne ekologije, Socijalnog konstruktivizma i Bronfenbrenerove ekološke teorije.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
42

Svobodová, Silvie, und Roman Kroufek. „Možnosti využití škály MSELS pro testování environmentální gramotnosti na základních školách v České republice“. Scientia in educatione 9, Nr. 2 (31.12.2018): 80–101. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1210.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Příspěvek prezentuje výsledky verifikace využitelnosti výzkumného nástroje MSELS (Middle School Environmental Literacy Survey) na základních školách v České republice. Testovány byly vybrané psychometrické vlastnosti škály jako celku i jejích jednotlivých segmentů. Zjištění byla konfrontována s výsledky prvního použití nástroje při národním výzkumu environmentální gramotnosti v USA (McBeth & Volk, 2010; McBeth et al., 2011), který probíhal u žáků šestých a osmých tříd. Cílovou skupinou výzkumu představovaného v tomto příspěvku byli žáci 6.–9. tříd základních škol v regionu Žatec. Důkazy pro validitu interpretace získaných dat byly hledány ve všech oblastech doporučovaných Standardy pro pedagogické a psychologické testování (AERA, APA & NCME, 2014). Ve většině případů se podařilo předložit uspokojivý soubor dokladů, které podporují využití škály u žáků druhého stupně ZŠ. Reliabilita škál Postoje, Jednání a Senzitivita dokládaná koeficienty jejich vnitřní konzistence dosáhla akceptovatelných hodnot (α > 0,75) a tyto škály je možné doporučit pro realizaci výzkumů. U škály Znalosti byla zjištěna nízká reliabilita (α = 0,55).Její aplikace je možná, avšak zjištěná data musí být vzhledem k reliabilitě interpretována obezřetně.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
43

Šperková, Lucie. „Unstructured Data Analysis from Facebook Banking Sites“. Acta Informatica Pragensia 3, Nr. 2 (30.12.2014): 154–67. http://dx.doi.org/10.18267/j.aip.44.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
44

Jirát, Jiří. „Case study: Gold road to Open Access in research publishing domain - experience of Institute of Chemical Technology Prague from the pilot project“. ERGO 9, Nr. 2 (08.07.2014): 17–22. http://dx.doi.org/10.2478/ergo-2014-0006.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Elektronické informační zdroje (e-časopisy, e-knihy, databáze) patří mezi základní nepostradatelné pilíře výzkumu a vývoje, ČR za nř plánuje vy-dat v letech 2013-2017/8 přes 3 mld. Kč. Současně však celosvětově do-chází k velké diskusi a posunům v oblasti odborného publikování směrem k tzv. otevřenému přístupu (Open Access). Zejména Evropská unie v následujících letech silně podpoří Open Access v oblasti odborného publikování (finanční podporou i donucením v rámci pravidel nových programů). Jaké praktické důsledky to bude mít pro výzkumné institu-ce v oblasti chemie, je ukázáno na příkladu pilotního projektu VŠCHT Praha. Analýza vyhodnocuje, jak jsou jednotlivé možnosti Open Access blízké zvyklostem autorů v oblasti chemie. Vyplývá z ní, že autoři zatím jednoznačně preferují tzv. zlatou cestu (gold Open Access). Výsledky pilotního projektu naznačují vhodnost centralizace podpory zlaté cesty Open Access na národní úrovni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
45

Culková, D. „Vyhledávání mimořádných prožitků a preference učebního stylu studenta“. Pedagogická orientace 23, Nr. 3 (19.07.2013): 364–85. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-3-364.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem empirické studie je zjistit, jaké učební styly studenti preferují v souvislosti s tendencí vyhledávat mimořádné prožitky a jaké tvoří přirozené skupiny (shluky) z hlediska těchto dvou proměnných, pohlaví a příslušnosti ke všeobecně či tělovýchovně zaměřené gymnaziální třídě. V první části jsou představena teoretická východiska, kterými jsou teorie stylu učení autorky Dunnové a koncept tendence vyhledávat mimořádné prožitky autora Zuckermana. Druhá část příspěvku popisuje použité výzkumné metody včetně ověření reliability a validity použitého nástroje pro sběr dat, kterým je dotazník. Metodou zpracování dat je shluková analýza, která zprostředkovává vhled do velkého počtu proměnných. Třetí část studie seznamuje s hlavními výsledky, které diskutuje a zpracovává do doporučení do praxe. Nejvýraznější rozdíly mezi pohlavími a příslušností k typu třídy byly zjištěny v tendenci vyhledávat mimořádné prožitky a částečně ve stylech učení. Dívky sportovních tříd nejméně vyhledávají napětí a dobrodružství, nevyhledávají nové zkušenosti, jsou nejvíce rezistentní vůči nudě a nejvíce respektují normy a pravidla. Chlapci jsou nejčastěji členy shluku, který je charakteristický nevyhledáváním napětí a dobrodružství, vyhledáváním nových zkušeností, prožitků prostřednictvím nerespektování norema nízkou rezistencí vůči nudě. Chlapci ze sportovně zaměřených tříd mají nízkou odpovědnost při učení, úkoly potřebují mít strukturované a preferují zážitkové učení. Z uvedeného vyplývá, že preference učebního stylu a tendence vyhledávat mimořádné prožitky může u gymnaziálních studentů souviset, stejně tak může souviset s pohlavím a příslušností k typu třídy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
46

Horák, Miroslav, Romana Lukášová und Šárka Vosáhlová. „Glokalizace ayahuasky v ČR a možnosti jejího terapeutického využití v místních podmínkách“. Anthropologia integra 6, Nr. 2 (15.12.2015): 7–13. http://dx.doi.org/10.5817/ai2015-2-7.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Z ayahuasky, klíčového prvku tradiční domorodé medicíny peruánské Amazonie, se stal globální fenomén. Sezení, během něhož je užívána tato psychoaktivní látka, lze v současné době absolvovat nejen v prostředí jihoamerického deštného pralesa, ale také v České republice. Vzhledem k tomu, že je v ČR ayahuasca pro svůj obsah N, N-dimethyltriptaminu dle nařízení vlády č. 463/2013 Sb., O seznamech návykových látek, nelegální, je tato substance užívána v rámci subkultury. S cílem poprvé zmapovat tento aktuální fenomén jsme provedli pilotní on-line anonymní dotazníkové šetření, ve kterém jsme se mimo jiné zaměřili i na možnosti terapeutického využití této psychoaktivní látky v místních podmínkách. Analýza dat získaných od 70 respondentů ukázala, že ayahuasca je užívána ve všech krajích ČR (nejvíce v Praze) a to zejména z léčebných důvodů. Došlo tak k přizpůsobení tradičního užívání ayahuasky lokálním podmínkám a se vzrůstající informovaností lze předpokládat další rozšíření tohoto sociokulturního jevu. Při dodržení tradičních bezpečnostních zásad má ayahuasca terapeutický potenciál vhodný pro léčbu drogové závislosti a jiných civilizačních chorob.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
47

Arlt, Josef, und Markéta Arltová. „The relationship of budget deficit and current account balance - panel data analysis“. Politická ekonomie 53, Nr. 6 (01.12.2005): 747–64. http://dx.doi.org/10.18267/j.polek.535.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
48

Klíma, Tomáš, und Adam Krbušek. „Analysis of the Impact of Data Breaches on the Market Value of Companies in the Period 2008 - 2012“. Acta Informatica Pragensia 3, Nr. 1 (20.06.2014): 1–7. http://dx.doi.org/10.18267/j.aip.31.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
49

Uličná, Klára. „O stavu didaktické přípravy učitelů anglického jazyka na rozvoj interkulturní komunikační kompetence“. Pedagogická orientace 26, Nr. 1 (02.04.2016): 76–94. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-1-76.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Studie si klade za cíl zmapovat didaktickou přípravu budoucích učitelů anglického jazyka na výuku interkulturní komunikační kompetence (ICC). Pozornost jsme zaměřili především na analýzu forem existence kurikula, a to na analýzu kurikula projektovaného, resp. kurikula didakticky zaměřených studijních předmětů, tj. buď specificky zaměřených na didaktiku ICC, nebo částí předmětů zaměřených na didaktiku anglického jazyka, které jsou věnovány interkulturním aspektům cizojazyčné výuky. Sběr dat proběhl prostřednictvím dotazníků, které byly distribuovány na katedry na 13 fakultách připravujících učitele anglického jazyka v České republice. Výsledky výzkumu ukázaly, že je didaktická příprava na výuku ICC realizována na čtyřech fakultách, a to v devíti studijních programech. Následná kvalitativní analýza kurikula, resp. teoretických východisek, cílů, obsahů a procesů výuky, odhalila, že na fakultách, kde tuto přípravu realizují, se do ní promítají základní současné trendy. Jednak explicitní systematické zahrnutí přípravy na rozvoj ICC, tj. pojetí kompetenční, dále pak pojetí tematické, které pracuje především s vybranými oblastmi interkulturní výchovy a vzdělávání (IVV) v kontextu cizojazyčné výuky. Věříme, že získané výsledky poslouží jako možná inspirace při revizích kurikula přípravného vzdělávání učitelů anglického jazyka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
50

Belardi, Jan. „SPATIAL ECONOMETRIC ANALYSIS OF BETA-CONVERGENCE ACROSS ITALIAN REGIONS USING RECONSTRUCTED HISTORICAL DATA, 1891-2016“. Acta academica karviniensia 19, Nr. 1 (19.03.2019): 5–20. http://dx.doi.org/10.25142/aak.2019.001.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie